Архитектура

Архитектурен проект за нов дом – от плана до реалността

Все още се срещат ентусиасти, които решават да се нагърбят с нелеката задача да си построят жилище. Това начинание може да е изтощаващо и със сигурност ще отнеме години, за да бъде финализирано. За да сме ви полезни, тук ще поднесем обобщената информация за главния етап от този процес – архитектурния проект. Той е фактическата основа, върху която ще градите всичко останало.

Подробностите, които са важни за стартирането на проекта

Терен – къде ще строите? Разполагате ли със собствен имот или ще закупувате тепърва такъв? Много важно е:

  • Парцелът да има достъп до вода
  • Да можете да се включите към електрическата мрежа на някое електроразпределително дружество
  • За предпочитане е да има канализационна инфраструктура в близост
  • Удобен път, по който да може да се придвижва и тежка техника
  • Уверение от специалист, че теренът е стабилен и може да понесе строителство

Предварителна документация – когато въпросът с терена е изчистен, идва ред на бюрократичните процедури. За да започне работа по вашия проект, архитектът трябва да разполага с набор от документи.

  • Скица на имота – издава се от Агенцията по геодезия, картография и кадастър по район
  • Комбинирана скица от регулационен и кадастрален план (според района възможно е издаване и от общината)
  • Виза за проектиране
  • Договори с дружествата, осигуряващи вода, електричество, газ
  • Геодезическо заснемане на парцела

Въз основа на тези данни архитектът ще може да започне изготвянето на проект за вашия бъдещ дом.

Архитект – това е може би най-трудната задача. Трябва да откриете човек, който работи бързо и има доказано добри осъществени проекти. Разпитвайте, проверявайте, четете отзиви.

Изготвяне на проект за къща
Изготвяне на проект за къща

Добрият индивидуален проект е голямата първа крачка

За да може архитектът да изготви проекта на мечтите ви, трябва да сте наясно какво точно искате вие самите. Ще очертаем няколко насочващи въпроса, чиито отговори трябва да подготвите, преди срещата си с него. Въз основа на тях архитектът ще може да си изгради представа какъв дом да създаде за вас.

  1. Бюджетът

Парите са в основата на всичко. А вие трябва да сте напълно наясно с какви средства разполагате. Направете една груба сметка, залагайки разход по около 1100 м2. Към тази сума прибавете още поне 15% допълнителни и непредвидени разходи. Това е базата, от която тръгвате. Крайният резултат със сигурност ще е повече.

Осигуряване на средства за строеж
Осигуряване на средства за строеж

2. Квадратурата

Определете жилищната площ, която смятате, че ще удовлетворява нуждите на семейството ви. Трябва да сте наясно колко стаи са ви нужни, за да разполага всеки от домакинството с лично пространство. Не е важно да е голямо. Жилището трябва да е функционално. Не забравяйте за т. 1 – съобразете мечтите с реалността!

3. In или Out

От значение е къде предпочитате да прекарвате времето си – в къщата или на открито в двора. Кое е любимото ви място – кухнята, хола, спалнята? Тези насоки са важни, защото ще определят пространствената ориентация и разпределение на помещенията. Целта е да се използва максимално естествената светлина.

4. Стил на живот

Домът трябва да пасва на семейството ви като удобна ръкавица. За да ви е комфортно в него, архитектът ще трябва да изгради компромисен вариант, удовлетворяващ вашите индивидуалности. Къде прекарвате деня си – работите ли, учите ли, пътувате ли, излизате ли често навън?

5. Мобилност

Мислете в дългосрочен план. Ако имате член от семейството, за който изкачването на стъпала е проблем – отчетете го. Сега може да се чувствате добре, но на каква възраст сте? Не е ли по-добре да избегнете строителство на етажи? Жилище се строи за години напред.

6. Идеи

Със сигурност сте разглеждали някакви проекти или готови жилища, които са ви вдъхновили за вашия нов дом. Споделете тези идеи с архитекта, покажете му снимки на нещата, които харесвате, за да си изгради той представа за предпочитания от вас стил.

7. Отопление

Трябва да имате предварителна яснота по този въпрос, защото цялата нужна инфраструктура ще бъде заложена в проекта. Направете предварителна консултация със специалисти по въпроса и изберете типа енергия за отопление на дома.

8. Отчетете фактора време

Трябва да сте наясно, че изготвянето на проекта ще отнеме поне 3 месеца. След това ще са ви нужни още няколко месеца, за да си извадите всички необходими разрешения, одобрения и т.н. Планирайте началото на строежа поне за година след възлагането на проекта на архитект.

Изготвяне на проект за строеж
Изготвяне на проект за строеж

Вече ви се струва сложно

Ако всичко това ви звучи трудно и времеемко, знайте че то е такова в действителност. Няма лесен начин да стигнете там, за където сте тръгнали. Може би се чудите, дали не бихте могли да си подготвите сами проекта. Краткият отговор е – НЕ. Освен ако не сте архитект, разбира се.

Един архитектурен проект е подробна разработка на всеки детайл от бъдещия строеж, изчислен, оразмерен, преценен в подробности. За да не се срине постройката, ясно е че тя трябва да се изгради въз основата на правилно приложени физични закони. Към проекта има строителни чертежи с необходимата техническа информация, нужна на строителите, за да могат да го реализират. Водопроводни планове, планове на електрическото подвързване, канализационните отводи – всичко до най-малката подробност се включва в документацията на строежа.

Това, което вие можете да направите, е да подготвите план на вашия дом. Можете да се възползвате от някои продукти, които предлагат доста добри възможности и безплатни версии. Изготвяйки свой триизмерен модел вие ще можете да си визуализирате по-ясно какво точно очаквате да видите като краен резултат. Споделете плановете си с архитекта, а той ще поеме тежката задача по оразмеряване, изчисляване и изчертаване на проекта.

Изготвянето на проект не е лесен процес
Изготвянето на проект не е лесен процес

Има още един вариант

Осъзнавайки напълно сложността на процеса, много архитектурни студиа предлагат на своите клиенти един бърз вариант за започване на строителството – типови проекти. Това са готови, вече разработени проекти на жилища. Вие можете да изберете визия за дома си. Евентуални минимални промени или допълнения по ваше желание подлежат на обсъждане и съответно нанасяне на корекции в проекта. Това може да са промени в климатизацията и отоплението, повишаване на защитата от сеизмични влияния (ако сте в такъв район), промяна в ландшафта и други.

В един готов проект са включени:

  • Архитектурен план
  • Проект на строителните конструкции
  • Технически контрол
  • ВиК проект
  • Ел проект
  • ОВК проект

Освен това почти всички проекти се публикуват с илюстративна снимка, квадратура и цена, което е голямо улеснение за клиента.

Използване на готов проект
Използване на готов проект

Архитектурният проект е нещо повече от купчина чертежи

Това е съчетаване на въображение и функционалност, нужди и желания, иновативен дизайн и практическа реализация. Задачата на архитекта е да вложи своята креативност в обединяването на модерни технологии, природа, енергийна ефективност и максимално усвояване на пространството, за да създаде вашия идеален дом. Архитектурният проект е мостът между мечтата ви и нейното реализиране. Да преминете по този мост е вълнуващо преживяване!