Архитектура

ИНДУСТРИАЛНИТЕ ПОДОВИ ПОКРИТИЯ

Всички знаем, че когато става въпрос за промишленост, то тя се дели на две основни групи – тежка и лека. Тежката промишленост е от огромно значение за икономиката на страната, което от своя страна е обвързано с многобройни изисквания. Те касаят не само конструкцията на основните корпуси, но и използването на специални материали, покрития, техники. Леката промишленост, от своя страна, е съсредоточена предимно в частния сектор. Това, както и по-облекчените изисквания към изпълнението на строителните дейности, определя възможността за използване на различни материали и подови покрития. Систематизирането им ще е от полза за всеки човек с възможности и идеи, решил да намери своето място в средите на българския бизнес. Подът във всяко едно предприятие е от съществено значение. Той трябва да покрива определени изисквания, съобразени с вида на производството, да е безопасен, траен и стабилен. Ето защо ще съсредоточим вниманието си точно върху този въпрос.

От къде да започнем?

Първата стъпка при избор на подходящо подово покритие е да се съобразим с вида на технологичните операции, които ще се извършват в помещението, с безопасните условия на труд и не на последно място с въздействието ни върху околната среда. Въз основа на това можем да разграничим няколко основни вида производствени процеси:

  • С повишена запрашаемост – при тези процеси се отделят голямо количество прах и вредни вещества. Това налага избор на покритие, което се мие и чисти лесно, като за предпочитане това е да става машинно.
  • Мокри – при тях производството е свързано с разливи на вода или голямо количество водни пари. Естественият избор за такива помещения е водоплътно покритие с наклон, даващ възможност за бързо оттичане на водата в предварително подготвени канализационни отвори.
  • Свързани с употребата на агресивни вещества – към тази група спадат киселини, основи, масла, соли, нефтопродукти. Подовото покритие за тях трябва да бъде устойчиво на тези въздействия, като в същото време трябва да притежава наклон за изтичане на евентуални разливи.
  • С повишена пожароопасност – негоримите подови покрития са предназначени именно за такъв тип помещения. В някои случаи е възможно да има лъчения или радиоактивни замърсявания. Съществуват покрития, отговарящи и на тези условия.
  • Високи изсквания за чистота или стерилност – това са предимно производства, свързани с хранително-вкусовата или фармацевтичната промишленост. За тях е важно да се почистват лесно, като при това не позволяват образуването на плесени.
под в хранителната индустрия
  • С голямо натоварване – това са производства, свързани с интензивно движение на тежка транспортна техника. За тях е нужна настилка с висока износоустойчивост, понасяща вибрации  и удари.
  • С тежки съоръжения – това са помещения, оборудвани със складови стелажи или манипулатори. При тях подовото покритие е подложено на непрекъснат натиск от голяма тежест. Затова е необходимо то да понася големи натоварвания и да притежава изключителна твърдост.

Основата трябва да е бетон

Важно е да се знае, че какъвто и да е изборът за подово покритие, то основата винаги е една – бетон. Добрата бетонна основа гарантира качество и дълготрайност на пода след окончателното му завършване. При проектиране на помещението се изпълнява и проект за бетонната плоча, в който се отчитат различни фактори като температурни свивания и разширения и агресивни въздействия. Тези данни определят избора на подходящ бетон, покриващ изискванията за якост и устойчивост. Много популярна технология е т.н. шлайфан бетон. Върху прясно положеното бетонно покритие се нанасят специални добавки, които постигат различни показатели – гладкост, твърдост, плътност. След машинно шлайфане се получава монолитна връзка между покритието и бетона, осигуряваща износоустойчив под, подходящ за интензивно натоварване и трафик. Ако повърхността бъде импрегнирана с влагозадържащ агент, бетонът задържа влагата, не отделя прах и се почиства лесно, без да образува мухъл.

бетонови основи

Как да подходим при стари помещения?

В някои случаи се наемат или купуват стари помещения. Подови покрития от замазка, мозайка, плочки или камък не е проблем. Всички дефекти и неравности се коригират чрез полагането на полимербетон. Той осигурява здрава основа, върху която може да бъде положен новият под от епоксидна или полиуретанова смола. В сравнение с полиуретановата, епоксидната смола притежава по-добри температурни характеристики, по-твърда и здрава е, устойчива е на химикали, влага и прилепва отлично. Минус е нейната крехкост, която я прави чувствителна на удари. Полиуретановата смола, от своя страна, се втвърдява по-бързо, издържа на по-ниски температури и притежава по-висока износоустойчивост. Тяхната еластичност ги прави подходящи за помещения, подложени на вибрации и ударни натоварвания.

Двукомпонентни покрития

На базата на тези смоли са разработени и двукомпонентни покрития, състоящи се от епоксидна или полиуретанова смола и добавка от втвърдител. Те се смесват преди нанасяне, като времето за втвърдяване зависи от фактори като температура и влажност. Епоксидно-уретановата настилка успешно комбинира еластичността на полиуретановата такава и твърдостта на епоксидната смола. В резултат можете да разполагате с покритие за вашата ремонтна работилница, печатница, гараж, което издържа на големи натоварвания. Друго комбинирано покритие е полиуретан-циментовото. То ще ви осигури нехлъзгава повърхност, високи физико-механични показатели, чудесна адхезия към старото бетоново покритие и ще издържи тежък трафик. Освен това издържа както на много ниски, така и на много високи температури.

индустриален под

Необходима е поддръжка

Всички тези подови покрития се нуждаят от качествена поддръжка, за да се осигури техният дълъг живот. Това налага периодично почистване с машини с въртящи се глави, с прахосмукачки, с водоструйки и други, съобразени с помещението и типа на производство. Използват се също подходящи почистващи препарати и вакси. Въпреки това не е изключена възможността от възникване на повреди в определени участъци. В този случай е възможно тяхното възстановяване посредством полагането на запечатка от смола с посипка от кварцов пясък. Това е специално разработена система за възстановяване на компрометирани участъци. Друг вариант е използването на изравнителна циментова саморазливна замазка.

Да помислим за околната среда

При всички тези случаи обаче трябва да се съобразяваме и с изискванията за опазване на околната среда. Бетонната настилка например се разгражда за около 100 години, а на полимерното покритие това отнема около 300 години. Поради наличието в него на химически вещества, използвани за втвърдяването му, отпадъците от такова покритие не са подходящи за рециклиране. Поради тази причина се препоръчва използването им като пълнители в подходящи обекти, а не изхвърлянето им в природата.