Архитектура

КАКВИ СА ВИДОВЕТЕ КЕРЕМИДИ?

Покривът е особено важна част от сградата – той осигурява защита от неблагоприятни атмосферни условия, трябва да е красив, да е безопасен, да й придава харктерен и разпознаваем вид. Строителната индустрия се движи в крак със съвременните изисквания и предлага все по-богат асортимент от продукти, с които да бъдат изградени покривните пространства. Един от най-използваните продукти са керемидите, на които ще обърнем специално внимание тук. Керемиди могат да се изработват от различни материали, като всеки от тях има своите особености на полагане.

Керамични керемиди

За тяхното производство се използва различни видове глина, което ги причислява към групата на естествените материали. При тяхното производство глината се формова, суши се и се изпича при температура над 1000оС в специални пещи. Ако не са добавени изкуствени оцветители, цветът на керемидата се определя от вида на глината и продължителността на изпичане. Те се характеризират с много висока устойчивост на студ, дълъг живот, здравина, пожароустойчивост и добра шумоизолация. На добрия им външен вид не оказват влияние киселинните дъждове, резките промени в температурите и повечето природни бедствия. Поради факта, че този тип керемиди са сравнително тежки, те успяват да издържат поривите на бурни ветрове, както и силни градушки. За целта обаче трябва да им бъде осигурена здрава основа, която да издържи тежест от около 60 кг/м2. Глината  е материал, който гарантира възможност на покрива да диша чрез капилярни пори, което допълнително увеличава комфортния микроклимат на сградата.

керамични керемиди

Какви са видовете керамични керемиди?

Двата най-разпространени вида керамични керемиди са жлебови и плоски. Всеки от тях има своите предимства и предназначение. Първият от тях позволява керемидите да се заключват посредством хоризонтални и вертикални жлебове. Това е особено полезно за райони, при които се наблюдават температурни разлики, водещи до свиване и разширяване на материалите. Посредством жлебовете керемидите могат да понесат разместване от 3-4 мм без никакъв проблем. Плоските керемиди са познати още под наименованието „боброви опашки” и при тях всеки следващ ред застъпва предния зигзагообразно. Особено подходящи са за покриви с криволинейна форма, т.к. могат да бъдат изрязвани.

Бетонни керемиди

Материалът, от който са изработени те, ги прави устойчиви на неблагоприятни атмосферни условия и пожари. Освен това се монтират бързо и лесно поради характерната си форма. Тя е Г-образна, което им осигурява стабилно захващане към летвите от покривната обшивка. Както сами се досещате, тези керемиди също са доста тежки и изискват стабилна покривна конструкция. За качественото полагане на покритие от бетонни керемиди е много важно да се съобрази наклона на покрива. За различните наклони се изискват различни методи за изграждане на подпокривната конструкция, включващи пълна дъсчена обвивка, изолация с битумна мукава, контралетви, закрепващи скоби.

бетонни керемиди

Полимер-пясъчни керемиди

При изработката на тези керемиди свързващото вещество цимент е заменено с полиетиленов полимер. Основните съставки са пясък и оцветител, които се разтапят и се пресоват в подходящи калъпи. Използваните материали играят важна роля за олекотяване на крайния продукт. Масата на квадратен метър от този тип керемиди е два пъти по-малка в сравнение с керамичните и бетонните керемиди. Те могат да се използват при олекотени покривни конструкции, като освен това ни гарантират устойчивост на киселини и микроорганизми. Покривът се измива лесно, което позволява поддържане на добър външен вид в продължение на години благодарение само на падналите дъждове. Атмосферните условия не са проблем за тях, нито резките климатични промени. Дори и да не се използва допълнителна изолация за покривното пространство, тези керемиди поддържат един много добър температурен режим. Може би най-важното им качество е, че те са удароустойчиви и не се чупят при транспортиране, удар или монтаж.

полимер пясъчни керемиди

Битумни керемиди

Към лекия клас керемиди спадат и битумните. Те са многослойни, като основата им е от фибростъкло или целулоза, двустранно импрегнирани с битум. С цел защита от UV-лъчи върху горната им част се полага минерална посипка, а върху основата се полага пясъчен слой, който ги предпазва от слепване при транспорт и складиране. В зависимост от цвета на използваната посипка може да бъде създадена богата гама от цветове керемиди. Разнообразието от форми също е доста голямо – правоъгълни, овални, кръгли, шестоъгълни, трапецовидни, триъгълни. Полагането им е бързо, лесно и безпроблемно, като се използва подходящо битумно лепило или горелка. Поради тези си качества битумните керемиди са изключително подходящи за изпълнение на покриви със сложна геометрия.

битумни керемиди

Метални керемиди

Под това название са известни предварително формованите вълнообразни покривни листи, изработени от горещо поцинкована стомана или ламарина. Върху тези листи се нанася специално полиестерно покритие, чиято основна задача е да ги защити от корозия, да ги направи устойчиви на атмосферни влияния и да им придаде по-добър външен вид.

метални керемиди

Качествен краен продукт

Добре подбраните керемиди осигуряват доброто качество на покрива, но има и редица други фактори, които са от значение за качествения краен резултат. Цялата покривна система трябва да е изработена много добре, като бъдат предвидени необходимите изолации и защити. Пазарът предлага различни видове фолиа за топло- и хидроизолация; елементи за отводняване, отвеждащи дъждовните води, които се комплектоват с водосточни тръби, улуци, колена, решетки; вентилиращи елементи, осигуряващи отвод на парите и влагата и защита от прегряване; крепежни елементи за сигурен монтаж на капаци, керемиди и изолация; уплътнители за изолиране от проникване на вода на съединения като комин, тавански покривни прозорци.