Събаряне на стена при ремонт
Днес е почти невъзможно да се открие дом, в който да не са правени един или няколко големи ремонта. Целта на всички тях е да се създаде по-функционална за обитаване среда. Без значение дали говорим за старо или ново строителство, винаги ще се роди някоя идея за събаряне на стена, която собствениците нямат търпение да реализират.
Когато ремонта изисква изграждане на нова преградна стена, затваряне на тераса или друга подобна дейност, нещата не са толкова страшни. Бедата е в това, че много хора съвсем безогледно и безотговорно преминават към премахване на стена, понякога дори повече от една. Рисковете от такава дейност са много и понякога могат да са фатални.
Не всяка стена може да бъде съборена
Според една известна сентенция правилата са създадени, за да се нарушават. Точно в този случай тя не бива да се прилага.
Проектирането е отговорна работа
Домът е изграден от стени, тавани, подове. Важно е къде се намира той – дали е част от панелен блок, дали е построен с тухли, дали говорим за еднофамилна къща, на кой етаж е. Всяка сграда е проектирана в съответствие със специфичните особености на терена, височината, строителните материали, съобразена е дори с географското разположение на обекта.
А за да се съблюдават всички тези фактори, значи има важна причина. Тя се нарича безопасност на обитаване! Ето защо всяка конструктивна промяна в дома ви трябва да бъде съгласувана с вещо лице и за нея да имате разрешение от общинските служби.
Събарянето на грешната стена може да доведе до структурни промени не само в дома ви, а в цялата жилищна сграда. Появяват се пукнатини, провисват тавани, изкривяване на врати, денивелация на пода, дефектиране на дограма и още много рискови повреди. Носещата способност намалява, а оттам и експлоатационната годност на сградата.

Укрепващи и носещи елементи
Основните укрепващи елементи, които се вграждат в дадена сграда, са:
- Противоземетръсна шайба – колона от стоманобетон, която е част от конструкцията. Тя осигурява стабилността, като в същото време е проектирана така, че да обира отклоненията при евентуално земетресение. Обикновено шайба се изгражда около асансьорната шахта. Две шайби в противоположни части на конструкцията могат да спестят изграждането на укрепващи колони. Това се прави с цел пестене на място и до определена височина. Когато сградите се изграждат със скелетна конструкция, шайбите са задължителни.
- Колони – изграждат се в ъглите на постройката, поемайки натиск, усукване и т.н Те гарантират устойчивостта на конструкцията, но при определени условия могат да отпаднат от строителния план. Тогава задължително се изграждат шайби.
- Трегер – напречна греда, намираща се непосредствено под таванната плоча. Често с това наименование се наричат гредите над прозорците и вратите. Коректното техническо обозначение за тях е щурц. Щурцът може да се замени с друг вид укрепваща конструкция или евентуално да се отстрани. Трегерът не бива да бъде разбиван.

Носеща стена
Най-важните стени във вашето жилище са носещите. Както подсказва и тяхното име, те са проектирани да понесат тежестта на цялата конструкция над тях. Това са горни етажи и покрив. Проектанти и архитекти са преценили колко такива стени да има и къде да бъдат разположени те. Това означава, че няма твърдо правило, което да ви ориентира кои стени в дома ви са носещи.
Преградна стена
Тези стени имат за задача да разделят едно пространство от друго, без да са натоварени с други отговорни функции. Обикновено за изграждането им се използват тухли или панели с по-малка дебелина. В съвременните жилища не е изключен и варианта стена от сандвич-гипсокартон и пълнеж от изолация.

Какви са вариантите ви за ремонт
Когато изчистите идеята си за преструктуриране на дома, изпълнете няколко важни неща.
Консултация със специалист
Абсолютно наложително е да разберете какъв тип са стените, които планирате да премахнете. За целта е добре да разполагате със строителен план на сградата. Обикновено такъв можете да откриете в Общината. Понякога обаче копие се съхранява и при домоуправителя.
Опция е също така да извикате оторизирано лице, което да се произнесе относно функцията на стените – носещи ли са или не. В случай, че са носещи, такъв специалист може да ви даде предписание как да осъществите ремонта безопасно.
В общия случай трябва да представите на общинския архитект идеен проект с нанесени размери. Той ще определи дата за оглед и след това ще се произнесе. Ако становището му е положително, ще ви бъде издадено разрешително за строеж. То изисква време и заплащане на такси, така че се подгответе за това.
При отрицателен отговор имате възможност да направите корекции по проекта и да минете отново през тази процедура.

Получаване на разрешение от етажната собственост
Не подминавайте с лека ръка този етап. Имайте предвид, че една жалба от недоволен съсед може да ви струва много – нерви, пари и връщане в изходна позиция.
Ако подлежащата на преустройство част е гранична с имота на ваш съсед, вие сте длъжен да поискате неговото и на етажната собственост съгласие за ремонта. Това трябва да стане в писмен вид и да се завери нотариално.
Ако разполагате с разрешение от Общината, уведомете останалите живущи в блока за това. По този начин ще избегнете риска от излишни проверки следствие съседски жалби.
Укрепване на конструкцията
Макар да е абсолютно забранено, в някои случаи нарушаването на целостта на носеща стена е допустимо. Това са следните изключения:
- Монтаж на климатична система и прекарване на комуникации за нея
- Монтаж на прозорец с площ не по-голяма от 35% от площта на стената
- Други частни случаи, изискващи отвор не по-голяма от 35% от площта на стената
За целта трябва да се сдобиете със строително разрешение от общинските служби. Ако живеете на последен етаж например, промяна с отстраняване на стена вероятно може да се осъществи. Все пак има задължителни условия, които трябва да се изпълнят. На мястото на отстранената стена се изгражда укрепваща конструкция, която поема нейните функции.
Какво не бива да правите
Определянето на носещите стени по приятелски съвети и недоказани методи е недопустимо. При панелните жилища понякога носещи са както вътрешните, така и и външните стени. За основен критерий се взима тяхната дебелина. Тя обаче е различна за различните стени и освен това да се измери дебелината им не винаги е възможно.
Тухленото строителство обикновено залага на външни носещи стени. Ако обаче жилището вече е било преустройвано, външните стени вече биха могли да са превърнати във вътрешни. Ето защо трябва да проверявате внимателно всеки детайл.
Добре е да знаете също, че е допустимо на носеща стена да има стандартен размер врата. Така че не бързайте да правите заключението, че тази стена може да се премахне.

Надяваме се, че сте си направили нужните изводи. Ремонтирайте, освежавайте, разкрасявайте дома си. За всяко преустройство обаче, свързано с разбиване, винаги се консултирайте с компетентни лица – важно е!