Как да изберем подходящ климатик за нашите нужди
Не всички хора разбират от техника. Още по-малко са тези, които са наясно с метода на действие на климатиците. Ето защо, дойде ли моментът да се избере климатик за дома, повечето разчитат на съвети от познати, приятели, консултанти в магазина.
Тук дори и външният вид не играе голяма роля. Почти всички климатици изглеждат еднакво. За важните неща, които ги отличават и за да можете да разчитате на собствения си избор – прочетете тази статия!
Важни характеристики за всеки климатик
Ще разгледаме нещата, вълнуващи обикновения клиент. Онези, които проявяват интерес относно същността на процесите на затопляне и охлаждане, могат да намерят достатъчно информация другаде.
Шум
Често, особено жените, като първо условие поставят климатикът да е тих. Това е така, защото те по принцип имат по-лек сън и не искат да чуват непрекъснато бръмчене. За щастие съвременните машини са много усъвършенствани в това отношение и са почти безшумни.
Освен това можете да се възползвате от функциите нощен или тих режим. Те ще осигурят приятна обстановка за почивка в помещението. Така че е добре да проверите предлага ли съответния климатик такъв режим на работа.
Външното тяло също може да бъде шумно. Ако то не смущава Вас, може да не е така с Вашите съседи. За да избегнете изнервящата обстановка и междусъседските войни, избирайте разумно. Нека нивата на шум на климатика не излизат извън границите 50 dB за външното тяло и 20 dB за вътрешното.
Мощност
Следващият важен параметър е мощността. Тя трябва да бъде преценена в съответствие с помещението, което възнамерявате да отоплявате. Няколко основни фактора ще Ви помогнат да решите тази задача:
- Кубатура – умножете дължината, широчината и височината на помещението. Този въздух трябва да бъде затоплен от Вашия климатик.
- Има ли стаята изолация?
- Разполагате ли с хубава дограма?
- Голяма ли е площта, която заемат прозорците?
- Какво е изложението на помещението?
- Използвате ли щори, пердета или други подобни?
- Тази стая обикновено отворена или затворена стои?
И така. Знаете кубатурата на стаята, тя е добре изолирана, имате стабилна дограма. Прозорците са големи, но разполагате със завеси, които ограничават топлообмена. За да затопли 1 м3 въздух, на климатика ще са му нужни около 65W изходна енергия. Умножавате и готово!
Например: за стая с размери 3 на 4 м и стандартна височина 2,5 м кубатурата е:
3 х 4 х 2,8 = 33.6 м3
30 х 65 = 2184 W
Това са малко над 2 kW.
Спокойно! Тази енергия няма да бъде изразходена от Вашия климатик. Той ще използва около 1/5 от нея, за да затопли това помещение.
Ето как да определите нужното BTU ( мерната единица за мощност на климатик, приета в България и някои други европейски държави). Със сигурност сте чували някой да казва: „Взех си една девятка за детската“. Това означава, че човекът е избрал климатик, чиято изходна енергия е около 2,5 kW.
2 kW – 7 BTU
2,5 kW – 9 BTU
3,5 kW – 12 BTU
4 kW – 14 BTU
5 kW – 18 BTU
7 kW – 24 BTU
8 kW – 30 BTU
Когато сте на гранични стойности и се колебаете, можете да вземете предвид и факта колко мебелировка има в стаята. Ако тя заема голяма част от пространството, не минавайте към по-голям уред.
Не е добре нито да купите малка машина, нито прекалено голяма. И в двата случая климатика ще работи нерационално в опит да поддържа зададената от Вас температура. Това ще доведе до по-голям разход на енергия или до не добре климатизирано помещение.
Видове системи за климатици
Ще започнем с уговорката, че вече всички климатици са инверторни. Конвенционалните такива отпаднаха по естествен начин, поради неефективната си работа. Това означава, че компресорът не се включва и изключва, а само забавя и ускорява своята работа. По този начин той поддържа нужната температура с минимален разход на енергия.
Вече знаете какъв климатик Ви е нужен – 9 BTU, 12 BTU или друг. Остава да изберете адекватна система. Ето Вашите възможности.
Сплит система
Най-популярната система за климатизация. Тя се състои от едно външно и едно вътрешно тяло, свързани посредством система от тръби. Такъв климатик може да охлажда или затопля едно или две помещения, разположени в близост.
Мулти-сплит система
При помещения, разположени непосредствено едно до друго ( най-често делящи обща стена), тази система е предпочитан избор. При нея монтирате едно външно тяло и две или повече вътрешни тела. Този вариант е изключително удобен за места с ограничена площ или трудно достъпни такива.
Канална система
Много еднофамилни жилища избират този вариант, защото осигуряват климатизация на целия дом, както и удобен контрол върху температурата. При него разполагате с един централен модул и мрежа от въздуховоди, достигащи до всяко помещение. Трябва да знаете, че е възможен и персонален контрол над температурата във всяко помещение.
Показатели и екстри при избор на климатик
Купувайки климатик, всеки иска да си осигури максимален комфорт при минимални разходи. Ето защо е важно предварително да се запознаете с възможностите на модела, към който сте се насочили.
Енергийна ефективност
За да не плащате космически сметки за ток, винаги избирайте уреди от висок клас. Колкото по енергийно ефективен е един уред, толкова повече той работи във Ваша полза и щади околната среда.
Възможно е да изпаднете в недоумение относно енергийният клас на избрания уред. Това е така, защото от 2021 г. в сила е нова класификация. Ако до тогава за най-висок клас се считаше А+++, следван съответно от А++ и А+, то днес ситуацията е различна.
За да се стимулират производителите да произвеждат все по-ефективни електроуреди, беше въведена седем степенна скала за оценка. Най-високият клас е А и той остава празен в очакване на нови изобретения. Следващият клас е В и реално той отговаря на най-ефективните в момента уреди.
За улеснение на клиентите обикновено към уреда се добавят два етикета, отразяващи старата и новата скала. Съветът ни е да се информирате изрично по този въпрос, за да не се окаже, че сте си купили ниско ефективен уред.
Режими на работа при всеки климатик
Изберете уред, който Ви предлага достатъчно възможности за Вашите нужди. Охлаждане, затопляне, автоматичен и икономичен режим са минимумът. От там нататък можете да надграждате изискванията си.
- Човешко присъствие – наличието на такъв сензор регистрира движение в стаята и продължава да поддържа избраният режим на работа. В момента, в който установи, че няма никого в стаята, климатикът преминава в икономичен еко режим, пестящ енергия.
- Спокоен сън – тази функция се грижи за тихата работа на уреда, както и за плавното регулиране на температурата в стаята. Така си гарантирате спокоен и дълбок сън.
- Регулиране на струята – можете да настроите позицията на ламелите, като по този начин насочвате въздушния поток в желаната от Вас посока.
- Пречистване на въздуха – вградената пречистваща система ще улови и неутрализиране всички вредни частици, носещи се във въздуха около Вас. Това е особено полезно, ако в дома има малки деца или хора със здравословни проблеми.
- Wi-Fi управление – такъв тип контрол Ви дава възможност да управлявате своя уред от различни отдалечени точки през Вашия телефон. Кацате на летището и настройвате климатика да затопли жилището. Прибирате се и там Ви очаква топла и уютна стая.
И накрая – винаги купувайте климатик от места с доказано реноме, защото случаите на измама не са един и два.