Редене на ламинат върху дюшеме
От години в България се наблюдава тенденция за реновиране и модернизиране на жилищата. Това е напълно обяснимо и логично. От една страна хората имат достъп до много информация, виждат как изглеждат съвременните модерни домове и искат да пренесат тази атмосфера вкъщи. От друга страна доходите на голяма част от населението се повишиха, а това им позволява да заделят средства или да обезпечават заеми. Магазините преливат от разнообразни материали и всевъзможни привлекателни възможности за качествен ремонт. И не на последно място – за мнозина еднообразните стандарти в интериора от миналия век са задушаващи и ограничаващи. При всеки ремонт, премахването на стари настилки и облицовки винаги е много трудоемко и често скъпо. Затова основателно възниква дилемата дали е редно да наредим новия ламинат върху старото дюшеме.
Възможно ли е да се подреди ламинат върху дюшеме?
Желанието на хората да създадат по-функционална и приятна за обитаване среда е напълно оправдано и разбираемо. В много домове има монтирани дървени подови настилки на десетки години. Някои не са готови да се разделят с тях, а за други запазването им не е вариант.
В търсене на решение и отговор на въпроса за редене на ламинат върху дюшеме, ние почерпихме информация от опита на хора, минали по този път. Споделеното в различни форуми по темата синтезирахме тук.
Какво е дюшеме?
Думата дюшеме е с турски произход и означава постелка. Тя се състои най-често от чамови или дъбови дъски, които могат да имат различна дължина. Широчината варира в границите от 8 то 12 см, а дебелината е между 3 и 5 см. По дължина на дъските от двете страни се фрезоват нут и перо, с които става закопчаването им.
- Монтаж
За да се монтира дюшеме е необходимо да се изгради основа от дървена скара. Тя се захваща към пода с анкерни болтове. Дъските на дюшемето се захващат към тази скара чрез пирони или винтове.
- Варианти
Често в миналото празните пространства на дървената скара са били запълвани със сгур. Понякога се е поставяла и вата, с цел изолация. В редки случаи, ако подът е бил много равен и гладък, монтажът е ставал и директно върху него посредством лепене.
- Окончателна обработка
След завършване на монтажа повърхността се обработва с дървени стърготини с цел фугиране. Накрая се запечатва с няколко слоя лак или се обработва с масло. Много фактори влияят върху здравината и качеството на така монтираното дюшеме. Възможно е десетки години по-късно то още да е с добри характеристики. По-вероятно е обаче да са се появили проблеми, довели до решението върху него да се монтира ламинат.
Дюшемето има предимства, но и недостатъци
Монетата винаги има две страни.
- Предимства
Дървеният под има красота, която не може да бъде сравнена с нищо друго. Натуралните шарки, цветове, дори чепове и малки дефекти придават топлина и несравним уют. Начинът на монтаж осигурява чудесна изолация. Естественият му произход не предполага развитие на алергии. Ако хората, които са слагали дюшемето са си разбирали от работата, то вероятно е стабилно и здраво. При добра поддръжка това подово покритие е дълготрайно и много издръжливо.
- Недостатъци
Различни фактори могат да повлияят върху влошаване качеството на Вашето дюшеме. Недобре изсъхнал материал, неправилен монтаж, наводняване, лоша поддръжка и още куп причини водят до повреди. Изкривяване или пропадане на определени места, скърцане, развитие на плесен или мухъл, изгнили участъци – всичко това налага подмяна на дюшемето.
Понякога нечие неразумно решение е довело до нанасянето на блажна боя върху дъските. Това обезсмисля в голяма степен желанието за запазването на дюшемето. Решението е евентуално циклене, но понякога това може да е много трудно или скъпо решение.
Възможно решение – ламинат върху дюшеме
Вероятно някой от споменатите проблеми е бил в основата на решението за промяна. Полагането на ново покритие от ламиниран паркет върху старото дюшеме не е невъзможно, но трябва да бъде добре преценено и изпълнено.
Оценка на дюшемето
Преди да подредите ламината е наложително да осигурите здрава основа за него. Ето важните стъпки, през които трябва да преминете.
- Ниво на помещението
Новото подово покритие ще вдигне нивото на помещението минимум с 10 мм. Това е вариантът, ако използвате само подложка и ламинат 8 мм. Такова решение е приложимо при абсолютно стабилна и равна основа от дюшеме. Преценете можете ли да си позволите да срежете вратите, да поставите прагове или преходи.
- Скърцане
Ако дюшемето има места, на които скърца, те ще продължат да Ви създават проблеми. Преди да монтирате ламината трябва да се погрижите за тях. Лесното решение е да пробиете отвори в дъските. Обикновено се използва бургия 7 или 8 мм. През тези дупки шприцвайте монтажна пяна. Не прекалявайте и вкарвайте малко от нея, за да не надигне тя дъските. Изчакайте да изсъхне и изрежете излишното. Уверете се, че проблемният участък вече не издава неприятни звуци при стъпване върху него.
Друг удачен метод е захващане на дъските с винтове. За целта трябва да знаете къде минават гредите на скарата, за да ги използвате за укрепването. Ще са Ви нужни дълги винтове, които да влизат поне на 15 мм в скарата.
- Развитие на мухъл
Ако има участъци, засегнати от мухъл, третирайте ги с препарат с хлор. Целта е да видите дали това е повърхностен проблем или се развива в дълбочина. Ако дюшемето е засегнато във вътрешността си, запечатването на мухъла с ламинат не е добро решение. По-добре е да отстраните всичко, да обработите и да положите ламината на пода.
Ако мухълът е повърхностен, обработете го добре с избелващи и антисептични препарати. Можете да го минете с шкурка и дори да го лакирате след почистването. Ще Ви отнеме няколко дена, но пък ще се застраховате срещу нова поява и по-нататъшно развитие.
- Гнилостни процеси
Изгнили и компрометирани участъци не са годни да носят тежестта на ново покритие. Ето защо е наложително те да бъдат отстранени и заменени с нови. Това не е лесна задача, особено ако става въпрос за голяма площ. Преценете добре заслужава ли си времето, парите и труда да се захванете с нея.
Нивелиране на помещението
Ако всички споменати проблеми са отстранени, трябва да се уверите, че подът Ви е под нивел. В противен случай трябва да бъде изравнен.
- Варианти
В зависимост от денивелацията е възможно да използвате някой от следните методи:
- Полагане на саморазливна замазка за дървени повърхности
- Изравняване чрез фибран
- Използване на различни подложки
– битумен корк – има високо ниво на топлоизолация
– пенополистирол – абсорбира шума
– полиетиленова пяна – влагоустойчива - Полагане на суха замазка за дървени повърхности
- Покритие от найлон, керамзит, вата или XPS, OSB
Всички тези варианти ще доведат до значително вдигане на нивото на помещението. Обмислете много добре опциите. Първият вариант е да запазите дюшемето, да вложите много труд и значителни средства в покупката на нужните материали, да монтирате прагове и да преправите вратите. Втората възможност е да премахнете дюшемето и да монтирате ламината директно върху пода или евентуално да го изравните със замазка преди това.
- Монтаж
Ако дюшемето е с добро качество, равно е и няма дефекти, можете да пристъпите към директен монтаж. Основното правило е, че ламинатът винаги се реди перпендикулярно на посоката на дъските на дюшемето. Използвайте подложка с дебелина по Ваша преценка. При полагане на всяка дъска е добре да упражните лек натиск с крак върху нея. Ако усетите поддаване, можете да подложите на това място парче картон, който да обере луфта.
Както виждате, монтирането на ново покритие от ламината не е мисия невъзможна. Тя обаче си има своите особености, изискващи време, усилия, пари. Ваша е преценката можете ли да си ги позволите.