Филтриращи системи за вода – какво ни е необходимо
Филтриращи системи за вода в съвременните домове вече не са уникално събитие. За съжаление водопроводната система в страната е изключително остаряла, което неизменно оказва влияние върху чистотата на доставяната до потребителите вода. Тази течност е жизненоважна за организма, така че в нашите ръце остава отговорността да се погрижим за нейното качество.
Ежедневната консумация на вода има отношение към здравето ни. В повечето случаи ние не сме в състояние с просто око да установим дали в нея има нежелани примеси и замърсители. Ето защо използването на система за филтриране на водата е правилният начин да си гарантираме здравословен прием на живителната течност.
Същност на филтрацията
Има райони в страната, за които е известно, че приемът на вода от чешмата не е препоръчителен, ако тя не премине през някакъв тип филтрация. Прозрачността и добрият вкус на течността от чешмата не са гаранция за нейната чистота и безвредност.
Филтриране на водата
Методът за отстраняване на механични, химични и биологични замърсители от вода е известен като филтриране. Чрез него се постига задоволително пречистване, позволяващо консумацията на течност с допустима концентрация на нежелани примеси.
Питейната вода преминава през пречиствателни станции, преди да достигне до всеки отделен абонат. Тръбният път за доставка обаче не гарантира стерилност, дори напротив. В голям процент от случаите говорим за водопровод на десетки години, замърсен с различни микроорганизми, бактерии и механични частици.
Това налага използването на домашна филтрираща система като посредник между водопроводната мрежа и чашата с вода за пиене.
Технология на филтрацията
Съществуват два основни типа филтрация, чрез които се постига отстраняване на негодното за консумация съдържание на водата.
Химическо филтриране
Химическото филтриране се прилага в контролирана среда и от хора, специалисти в областта. Водата се третира с различни химикали по патентовани научни технологии. Прилагането на определени добавки зависи от установените вредни примеси. С конкретни реагенти се постигат химични реакции, улавящи и отстраняващи замърсителите.

Физическо филтриране
Прецеждането на вода през марля, фина цедка или хартия е класически пример за физическо филтриране. По този начин се отделят примеси, достатъчно големи да се задържат за филтъра. Това не винаги е достатъчна гаранция, че ще консумирате чиста вода.

Ето защо на преден план излизат различните системи за пречистване, които повишават многократно нашата сигурност и здравословни ползи от прилагането им.
Видове филтриращи системи за вода
Основната задача на всяка филтрираща система за вода е да осигури надеждно пречистване на течността. На първо място се отстраняват всички неорганични примеси, микропластмаса, остатъци от тежки метали и бактерии. На второ място се запазват голяма част от полезните за организма минерали и соли. В резултат се подобряват вкусовите качества на водата, както и ползите за организма от нейния прием.
Филтриращи системи за обратна осмоза
Системите за обратна осмоза са много популярни, защото прилагането им води до почти 99% отстранени примеси. Ефективността на метода е базирана на използването на пропускливи мембрани на няколко нива. За работата си филтрите не изискват човешка намеса, освен при тяхната смяна на определен период.
Монтажът най-често е под мивката или друг удобен шкаф в кухнята. Прилагат се поне пет степени на филтрация, улавящи частици с големина над 0,0001 µm. Предлагат се и улавящи хлор модели, както и омекотяващи водата при наличие на варовик.
Същност на процеса
Същността на процеса „обратна осмоза“ се базира на реципрочния такъв – „осмоза“. При него водата преминава през пропусклива мембрана и влиза в съприкосновение с разтворимо вещество. То се разтваря в нея и така водата приема част от молекулите на веществото. В резултат от двете страни на пропускливата мембрана вече има вода с еднаква концентрация на разтворено вещество.
При обратна осмоза процесът се обръща. Водата преминава през първични филтри, улавящи по-едрите частици. Пропускливата мембрана улавя разтворените соли и други вещества и ги премахва от водата. Финално течността се съхранява в резервоар, от който преминава през вторичен филтър за окончателно пречистване преди консумация.
Предимства
- Висока ефективност на пречистване
- Подходяща за питейна вода
- Намалява твърдостта на водата
Недостатъци
- Изисква редовна поддръжка
- Процесът на филтрация отнема време
- Генерира отпадна вода

Филтриращи системи с активен въглен
Активният въглен е вещество, познато на всички хора. Той се използва в ежедневието при стомашни неразположения, за маски за лице, избелване на зъби и др. Способността му да улавя вредни вещества и нежелани аромати го прави и предпочитан избор за лесно пречистване на въздух и вода.
Филтри с активен въглен се използват както за индустриално пречистване, така и в домашни условия. Той поглъща около 90% от органичните съединения, преминаващи през него. Премахва хлорни съединения, ароматни разтворители, пестициди, хербициди, въглеводороди.
Метали, соли, основи и киселини, живак, мед и редица други вещества не могат да бъдат уловени от филтър с активен въглен. За да бъдат изведени тези замърсители от водата, която пием, се използват допълнителни пречистващи съставки и обратна осмоза.

Филтриращи системи с UV – пречистване
Водата е благоприятна среда за опасни за здравето организми и заразяване с биологични агенти. Използването на UV-светлина за нейното пречистване е лесно и безопасно дори в домашни условия. С този метод не е възможно да се отстранят тежки метали, пестициди и нитрити, но пък и те не се срещат във всеки водоизточник.
Бактерицидната UV-лампа има прост принцип на действие. Тя представлява кварцова тръба, напълнена с живачни пари. При включването ѝ тези пари излъчват ултравиолетова светлина с определена дължина на вълната. По този начин се разрушава ДНК на микроорганизмите и те не са в състояние да се размножават.
Предимства
- не се използват химикали
- не се влошава вкусът и мирисът на водата
- няма риск от предозиране
- не се образуват вредни продукти
- премахват се част от органични замърсители
- не се отделят летливи органични съединения или токсични газове
- UV-лампите са компактни
- не влияят върху минералното съдържание във водата
- не оказват вредно въздействие върху околната среда
- изискват минимално количество енергия
Недостатъци
- не премахват тежки метали и фини частици
- степента на дезинфекция зависи от прозрачността на водата
- след UV-лампата водата може повторно да бъде замърсена
За да се ограничат тези недостатъци, преди прилагането на UV-лампа често се използва някакъв механичен филтър за улавяне на замърсяванията.

Филтриращи системи чрез йонен обмен
Ефективен начин за омекотяване на водата и извличане на метали и радиоактивни вещества е методът на йонен обмен. При него опасните замърсители се улавят и се заместват с водородни, натриеви или други безопасни молекули. Типът им зависи от вида на смолата, използвана във филтъра. Това са неорганични порести вещества в гранулирана форма, които се почистват редовно и могат да се използват в продължение на няколко години.
Предимства
- безшумна работа
- високо ниво на пречистване
- лесна употреба и поддръжка
- запазване на минералния състав на водата след филтриране
Недостатъци
- редовна грижа за нивото на пълнежа от смола
- изхвърляне при определени изисквания
- нужда от катализатор при някои модели
За да си гарантирате питейна вода с високо качество се препоръчва да се използва допълнителен въглероден филтър.

Системи за омекотяване на вода
Омекотителите за вода се използват активно в промишлеността, но започват активно да се налагат и за домашна употреба. В някои райони на България водата е изключително варовита и образува по повърхностите неприятни бели отлагания. Налепи от котлен камък могат да се открият в уредите, използващи вода – кани, чайници, радиатори, бойлери и т.н.
Използват се различни технологии за омекотяване на водата. В допълнение използването на такава система изисква и байпас за отвеждане на отпадните води. Омекотяващата система отнема йони на калций, манган, магнезий, желязо от водата. Тя Ви осигурява:
- по-дълъг живот на Вашите електроуреди
- намаляване на енергийните разходи
- лесно почистване
- благоприятно въздействие върху коса и кожа
За пречистване от други примеси трябва да разчитате на допълнителни филтри или на система за обратна осмоза.

Заключение
За да изберете подходяща за Вашия дом филтрираща система за вода е добре да направите анализ на нейното съдържание. Съобразете нейния капацитет с обема на консумираната за битови нужди вода, както и разходите за поддръжка. Преценете плюсовете и минусите, както и реалната необходимост от такава инвестиция.