Баня и тоалетна

Изграждане на водоснабдяване и канализация (ВиК) в дома

Ремонтът на банята е най-сложен, трудоемък и скъп. Вероятно мнозина си казват: “Аз ще си направя сам ВиК системата, защо да плащам излишни пари?“. Да, няма нищо лошо в това. Проблемът е, че трябва да имате опит, поглед върху процеса, ясна представа с какво се захващате. В противен случай може да се окажете в доста неприятна ситуация.

Нова баня или тоалетна, скъпи плочки и вода, която не се отича. За капак канала връща и неприятни миризми… Рисковете са много, но ако все пак имате желание да опитате да се справите с това предизвикателство, ние ще се опитаме да Ви ориентираме какво Ви очаква.

Запушена канализация
Канал, който поема бавно водата, е дразнещ проблем

Първи стъпки при планиране на ВиК системата

Преди да пристъпите към разпределение на основната санитария в банята, направете точна скица на помещението в мащаб. Тя ще Ви бъде от огромна полза и ще Ви даде визуална представа с какво пространство разполагате и как ще го уплътните.

План за разположение на оборудването

Преценка относно полагането на тръбите в банята можете да направите на база основните елементи с водоподаване в нея. Задължителните са:

  • Тоалетна чиния (когато помещенията са обединени)

За нея Ви е нужно захранване със студена вода за казанчето, както и връзка към отходната канализацията за изхвърляне на отпадните води.

  • Мивка

Задължителна връзка с топла и студена вода, както и такава към канализацията.

  • Душ

Мястото за къпане може да е душ кабина, вана, душ-панел или просто душ система. Възможни са естествено и комбинации между тях. За всеки отделен елемент за къпане в банята ще се нуждаете от захранване с топла и студена вода. За душ е достатъчно да изградите сифон на пода, който да е свързан към канализацията. За душ-кабина и вана трябва да се изгради тръбно разклонение, събиращо отпадната вода от двете места и водещо до централната канализационна тръба.

Понякога в бани с големи размери се монтират ръчен хигиенен душ, биде, пералня, сушилня. Всички те обикновено изискват подвързване със студена (понякога и с топла) вода, както и връзка с канализацията. Единственото изключение може да бъде сушилнята, ако е модел без водно захранване.

План за ВиК инсталация
Започнете изграждането на канализацията за баня от скицата

План за разположение на ВиК арматурата

Задължителната спирателна арматура трябва да бъде монтирана на леснодостъпни места. Най-добрият избор е сферичен кран, защото се отваря и затваря с едно движение. Трябва да подсигурите с такъв тръбите за студена и топла вода, казанчето, пералнята. По ваша преценка можете да монтирате и на други места.

Придържайте се към няколко златни правила:

  • Планирайте разположението на тръбите така, че ВиК системата Ви да бъде максимално групирана в една част от пространството.
  • Използвайте най-простата схема на свързване, без да натоварвате системата излишно.
  • Избягвайте пресичане на тръби, полагайте ги успоредно, за да се проследяват лесно.
  • Всички меки връзки трябва да са на места, където монтажът и демонтажът им няма да е проблем.

Ще се нуждаете също от разнообразни фитинги, тефлонова лента за уплътняване, френски ключ, ножици за полипропилен и поялник за него. Тръбите се продават в различни диаметри и дължини. Така можете да изберете максимално подходящият за Вашия обект размер, при който има минимум брак.

Изберете система за полагане на ВиК тръбите

Има различни методи на тръбен монтаж. Трябва да се ориентирате към един от тях, за да можете да закупите необходимата Ви арматура.

  • Последователно свързване

Методът е прост и лесен за изпълнение, защото цялата система се подвързва една след друга, образувайки обща магистрала. Недостатъкът тук е, че като цяло пада налягането на водата, ако се използват едновременно два или повече уреда. Ако се пусне мивката докато взимате душ, или пералнята започне да пълни, няма да се почувствате много добре. Друг недостатък е, че повредата на един уред ще наложи всички останали да останат без вода до отстраняване на проблема.

  • Свързване с колектор

При този метод се използват различни тръбни участъци за захранване с вода. Така при повреда се изключва само захранването към дефектиралия уред. Налягането на водата също е постоянно и няма резки пикове и спадове.

  • Преходни розетки

Този метод ще споменем само информативно, тъй като той изисква професионални умения и почти не се използва за битови ВиК инсталации.

ВиК системи
Има различни начини за изграждане на канализационна система

Основни правила при изграждане на ВиК системата

Търсеният резултат от полагането на тръбите за водоснабдяването и канализацията е работеща санитария с безпроблемна комуникация и добра достъпност. Ето защо е важно да се придържате към експертните съвети за нейното изграждане.

Разположете тръбите правилно

Спазвайте следните важни условия:

  • Изберете тръби с подходящ диаметър за съответния участък. Колкото повече кривки включвате в конструкцията, толкова по-голям диаметър тръба ще трябва да монтирате. Това се дължи на повишеното водно налягане.
  • Сведете завоите и местата със съединения до минимум. От една страна монтажът ще се случи по-бързо, а от друга ще се намалят потенциалните рискове от поява на теч.
  • Към всеки отвод от главния магистрален водопровод трябва да имате спирателен кран. Така ще си осигурите независимост на отделните санитарни елементи в помещението.
  • По възможност не монтирайте канализацията под цимент и фаянс. Евентуален проблем ще Ви принуди да го разкъртите. Изградете куфар от гипсокартон или скрийте тръбите зад пластмасова кутия.

Изберете подходящите тръби

Старите канализационни системи се изграждаха с чугунени тръби. Тяхната подмяна е задължителна, ако ремонтирате банята си основно. Има няколко алтернативи за това.

  • Полиетилен – никога не изграждайте системата с тръби от такъв материал. Той не е топлоустойчив и се деформира изключително лесно. Възможно е цената да ви изкуши, но тази покупка ще е тотална грешка.
  • Тръби от ПВЦ – продават се достъпна цена и се монтират сравнително лесно. Проблемът при тях е, че не издържат на температури над 80оС. Ако се наложи да прочистите канала с химически продукт и гореща вода, има голяма опасност тръбата да не понесе тази интервенция.
  • Полипропилен – силно препоръчваме да спрете избора си на този тип тръби. Те понасят температури до 130оС, химическа активност, механично почистване с инструменти за тази цел.

Освен материала, важен е и подборът на точния диаметър за съответната тръба.

  • Главната канализационна тръба може да е от ПВЦ и трябва да е с диаметър най-малко 110 мм. В някои случаи размерът може да е по-голям, това зависи от общата конструкция на отходните води в сградата.
  • За разклонки от главната канализационна тръба се препоръчват тръби 40 или 50 мм.
Тръби за водопровод и канализация
Не всяка тръба е подходяща за канализация за баня

Спазвайте изискванията за наклон при канализационната мрежа

За да се отича водата без проблем е задължително тръбите да се монтират под наклон. Той не е произволен, а се спазват определени изисквания спрямо дължината и диаметъра на канализационната тръба. Ако наклона не е достатъчен, водата няма да има нужната инерция и ще се задържа преди да изтече в канала. Ако пък е голям, то тогава ще изтече с голяма скорост, без да успее да обере мръсотията от вътрешността на тръбите. Ето какви са стандартите:

  • За тръба с диаметър 50 мм трябва да осигурите наклон от 30 мм на всеки линеен метър
  • При диаметър 110 мм този наклон е 20 мм на линеен метър
  • Наклон от 8 мм на метър се прави за тръби ᴓ160 мм
  • При ᴓ 200 мм наклонът е съответно 7 мм на метър

Друга важна подробност е, че тръбите могат да се свързват под прав ъгъл само и единствено във вертикално положение.

монтаж на канализационни тръби
Монтирайте тръби под прав ъгъл само върху вертикална основа

Това са само основната част от изисквания, които е наложително да се спазват при изграждане на Вашето ВиК. Вече можете да прецените дали сте в състояние да се заемете с изпълнението на такъв проект със собствени сили.