ВсекидневнаКухняМебели и обзавежданеНаправи си сам

Всеки бюфет с история заслужава втори шанс

Съвсем закономерно, както между другото се случва с всяко нещо в този свят, старите мебели не се харесват на всеки. За едни те са просто боклук, който им пречи. Не се интересуват от безспорната им красота, от вложения в тях труд, от качеството на материалите, дори от реалната им стойност днес. Те просто искат да се отърват от тях час по-скоро. За ценителите пък всяка стара мебел има душа. Тя е пропита с история, носи духа на времето си, била е важна за някого и му е служела добре. Тези хора са готови да вложат пари и труд, за да я върнат на сцената на живота в целия ѝ блясък. И така, поредният цикъл се затваря и всички са доволни.

Бюфет имаше във всеки български дом

Годините на соца не могат да се похвалят с богато разнообразие от мебели. Всички домове изглеждаха почти еднакво, обзаведени със стандартните гарнитури и секции. В кухните, особено по селата, често се мъдреха шкафове-бюфети, които бяха доста безлични. Срещаха се и салонни бюфети, които имаха малко по-модерно излъчване – витринки, чекмеджета, скърцащи вратички. Бяха направени от талашит, но изглеждаха доста сносно.

Бюфети от миналия век
Бюфети от миналия век

Имаше обаче и семейства, които притежаваха наследствени бюфети от класа. Изработени от дърво, с прекрасни орнаменти, стъклени витрини и красиви крака. Днес те са обект на колекционерски интерес.

Класически оригинален бюфет
Класически оригинален бюфет

И двата типа шкафове могат да бъдат реставрирани, но изискват различен подход и техники. Както и определена сръчност и умения, разбира се. Ако сте от хората, които не се боят да си изцапат ръцете и да се поизпотят, ще решите тази задача сравнително лесно.

Да започваме

Като начало е важно да си набавите необходимите инструменти – макетни ножчета, длето, бормашина, шлайфмашина, шпакла, чук, клещи и отвертки, самонарезни винтове, лепило за дърво, разредител, четки, лак и много шкурка с различна едрина. Задължително вземете мерки за собствената си защита. Подсигурете се с предпазни очила, маска за носа и устата, ръкавици.

Ако ще ремонтирате стандартен бюфет от масовия тип, важно е в какво искате да го превърнете и къде ще го поставите.

Боядисване

Това е най-лесното решение. За целта разглобете максимално шкафа и го почистете добре. Огледайте повърхността внимателно и ако откриете дупки или други дефекти, използвайте шпакла и кит за дърво, за да ги запушите. Шлайфайте и почистете добре с влажни кърпи. Използвайте качествена боя с добра покривност. Комбинирането на два или три цвята ще даде по-добър резултат. Можете да завършите процеса с лак, ако желаете. Така реновираният бюфет ще се впише чудесно във всяка трапезария или кухня.

Реновиране на бюфет с боя
Реновиране на бюфет с боя

Декупаж

Тази техника е използвана често, ако избраният стил е винтидж или шаби шик. Характерно при него е, че се използват картини с пасторални мотиви, цветя, животинки. Започнете процеса отново с почистване и изпушване на дупките. Много често, ако цветът на оригиналната боя ви допада, повърхността се минава леко с шлайф, но без да се отстранява цялото покритие. Така се постига ефект на допълнително състаряване, който пасва чудесно на декупажа. За самите украсителни мотиви трябва да си подготвите предварително листи декупажна или оризова хартия.

Има специализирани магазини, откъдето можете да си ги поръчате. Изрежете внимателно по контурите картинките. Ако имате по-нестандартна идея, можете да я изпълните и с изрезки от вестници, списания и други подходящи издания. Използвайте лепило С200 и мека четка, за да залепите добре частите. Разнасяйте от центъра към краищата, за да изгоните всяко мехурче въздух.

Не се притеснявайте да нанесете и по лицевата част тънък слой лепило – той ще избледнее при изсъхването, но ще даде много добър ефект. След като залепите всичко, запечатайте с акрилен лак. Нанесете поне два слоя. Тук е моментът да ви дадем някои идеи за подходящи материали, които да вложите при изработката на вашия декупаж.

Освен споменатите вече, можете да използвате парчета от стари хартиени тапети, салфетки, пожълтели страници от тетрадки, писма, нотни листа. Много добър резултат се постига, ако краищата на хартията се прогорят леко. Нужни са ви запалена свещ и влажна кърпа за този вариант. Декупаж се прави и с плат. Този метод дава неограничени възможности за творческа изява.

Реновиране на бюфет с декупаж
Реновиране на бюфет с декупаж

Изкуствено състаряване

За добър краен резултат при този метод се нуждаете от добра подготовка. Това означава да прочетете доста материали, както и да изгледате много клипове, показващи в подробности процеса. Това е така, защото има различни техники на състаряване, които придават търсеното рустик излъчване. Тук ще се спрем на два лесни варианта. Първият изисква да нанесете слой боя, а след изсъхване да надраскате повърхността на определени места с телена четка. По този начин тези участъци ще изглеждат като леко изтрити и захабени. Можете да подсилите ефекта с тъмен байц. Фиксирайте резултата с лак.

Изкуствено състаряване на бюфет
Изкуствено състаряване на бюфет

Вторият метод е сравнително лесен. За него са ви нужни два цвята акрилна боя и двуфазно кракле. Това е химикал, който предизвиква напукване на боята. За начало смесвате боята за основата ( желателно е да е черна, кафява, тъмно червена ) с първата част от краклето. Нанасяте и оставяте да изсъхне. Следва втората боя, която също трябва да изсъхне – отнема около час. Нанася се кракле втора фаза и се оставя. За няколко часа цялата повърхност се напуква, като придава очарователен ефект на вашия бюфет.

Състаряване на бюфет по метода "кракле"
Състаряване на бюфет по метода „кракле“

Нашите съвети и препоръки

Чудесно е, че искате да дадете втори шанс на вашия стар бюфет. Това е начин да съхраните частица минало, причина да разказвате на наследниците си истории от детството, да запазите паметта на рода. Това, което ви съветваме е съвсем искрено и се отнася за онези специални бюфети, изработени от масивно дърво, с декорации и красиви орнаменти. Поверете реставрацията им на специалист! Такова начинание изисква наистина познаване на процеса. И по възможност запазете естествения цвят на дървото. Тази красота е непреходна и неповторима!

Оригинални бюфети с антикварна стойност
Оригинални бюфети с антикварна стойност