Как да изчистим старата мозайка
Мозайката е подова настилка, позната на всеки. Нейните здравина и висока устойчивост на износване са причината тя да се използва широко през миналия век. Масово при строителството на обществени сгради, училища, болници, жилищни блокове е полагана такъв тип настилка.
Какво представлява всъщност мозайката?
Евтина, здрава, издръжлива, лесна за поддръжка – какво повече може да се желае от една подова настилка. Още повече, когато с нея могат да се постигнат различни декоративни форми. Макар не особено богат, има и цветови избор – бяло, черно, кафяво, червеникаво, жълто.
Какъв е съставът на мозайката
Има различни варианти на мозаечни покрития, познати още от древността. Тези, които се използват в България през 19-ти и 20-ти век, са предимно два основни вида – с дребни камъчета и мраморни плочки.
Мозаечният пласт на настилката се изработва чрез смесване на цимент и мозаечни камъчета от мрамор. Съотношението може да варира от 1:2 до 1:2,5 в зависимост от наситеността, която се цели. Към тях се добавят оксидни оцветители за по-ефектен вид. Последните две съставки са пясък и вода. От тази смес се получава това здраво покритие, което може да издържи десетки години ежедневна и интензивна употреба.
Разновидност на тази обикновена мозайка е венецианската, при която камъчетата са заменени от големи парчета мрамор, свързани с широка циментова фуга. За да добият красив и завършен вид, мозаечните покрития се шлайфат до огледално равна повърхност.
Къде се използва мозайка
Всички коридори и стълбища в обществените сгради се покриваха с мозайка. Такъв беше изборът на строителите и за стълбищата в жилищните блокове, както и за терасите и баните.
И днес на много места тези подови настилки си стоят, но съвсем закономерно са загубили първоначалния си блясък. Ако терасата ви е с оригиналното си мозаечно покритие, вероятно вече ви се иска да възвърнете малко от първоначалния му блясък.
Как се почиства мозайка?
Замърсяванията върху мозаечните покрития са с различен произход и изискват различно третиране. Нека разгледаме възможните варианти.
Подготовка за почистване
Без значение какво и как ще почистваме, винаги трябва да започваме с почистване. Премахването на твърдите частици от повърхността е важно, защото могат да нанесат големи вреди. В процеса на търкане и натискане с четка или друг уред, малко остро парченце би могло да надере необратимо цялата повърхност.
Измийте мозайката, за да се премахне праха и да се видят добре компрометираните участъци. Започнете същинското почистване.
Малки замърсявания
Както знаете, почистването с пара е сред най-ефективните решения за големи замърсявания. Ако разполагате с парочистачка, започнете с нея. Обработете петното старателно, за да разградите замърсяването. Ако след това се налага, можете да третирате и с други средства.
Парочистачката обаче не е уред, който се намира във всеки дом. Покупката и с цел почистване на петно може и да не е сред най-рентабилните ви решения. Ето защо трябва да откриете друг подход за решаване на проблема.
Мозайка се почиства добре с препарати, съдържащи основи или киселини, в зависимост от замърсяването. В домашни условия най-лесно достъпните заместители са сода за хляб и лимон или оцет. Натъркайте петната, оставете известно време сместа да подейства и измийте. За да не остане по-светло петно, можете да освежите цялата повърхност, като я изчистите с тази смес.
Мазни замърсявания
Ако разлеете някаква мазнина, най-добре е да вземете мерки незабавно. Не я оставяйте да се пропие дълбоко в структурата на мозайката. Напръскайте с обезмаслител и търкайте до отстраняване на петното. Ако се налага, повторете няколко пъти процедурата.
Почистване с препарати
Препаратите за почистване на мозайка и циментови повърхности съдържат химикали, специално подбрани за тази цел. Често замърсяванията са много големи, много стари, с неясен произход или много мазни. Тогава содата не е решение и се налага да прибегнете до специализирани химикали.
В онлайн магазините се предлагат огромно количество препарати в разнообразни разфасовки. Със сигурност ще откриете нещо, което да отговаря на вашия проблем. Цените са напълно достъпни и можете да си позволите такава покупка.
Важно е да помните, че никога не трябва да работите с голи ръце и без предпазни очила. Сложете гумени ръкавици и нанесете препарата с четка, валяк или по друг, удобен за вас начин. Оставете да подейства за време, описано в инструкцията и започнете да търкате с четка с остър косъм.
Ако площта, която трябва да обработите е голяма, действайте на етапи. Така препаратът няма да престои прекалено дълго върху мозайката, изчаквайки да достигнете до него. Измийте добре до пълно отстраняване на препарата.
Професионално почистване
Ако никой от предложените варианти не ви устройва, остава ви един сигурен изход. Обърнете се към фирма за професионално почистване. Те ще преценят какви препарати трябва да се нанесат, за да се възстанови добрият вид на вашата мозайка.
Освен това търкането ще се осъществи с професионална шлайф-машина. Нейното действие няма как да бъде сравнено с ръчното търкане с четка. Дори да се наложи няколкократно минаване на цялата повърхност, това се случва в пъти по-бързо от ръчно почистване.
След като завършат почистването, от фирмата могат да ви сложат защитен запечатващ слой върху мозайката, който ще я защити за дълго време. Възможно е да платите повече пари, но резултатът се очаква да е много добър.
Кога си заслужава да се чисти мозайка
Преди да предприемете каквито и да било действия за почистване, направете си малка рекапитулация. Ако повърхността на мозайката е не само замърсена, а и повредена, дали това е добър ход? Вложените в почистване пари няма да са малко, а видът на покритието няма да стане перфектен.
В такъв случай може би е добре да положите друг вид покритие върху мозайката, решавайки проблема генерално. Теракот, гранитогрес, декинг, дори изкуствена трева – преценете кое решение е най-изгодно за вас от финансова гледна точка. Тук са важни много фактори, като площта е на първо място.
Трябва да знаете обаче, че днес можете да намерите различни и интересни решения, които да ви спестят много усилия и средства.