Как се цикли паркет?
„Как се цикли паркет?“ – Въпросът, който носи възможността да възродим блясъка и издръжливостта на дървения под, като се разкрият стъпките и техниките за успешно обновяване на пода ви.
Макар днес магазините да преливат от разнообразни подови настилки, за много хора естественият паркет няма равен. Неговата натурална красота и топлина създават в жилището неподправен уют. Красив, здрав и много издръжлив, паркетът продължава да отстоява своите позиции.
Какво представлява естественият паркет
Всъщност тази подова настилка има с какво да се похвали – вековна история и развитие.
Да се върнем към началото
Първите опити да се избяга от студа и неприветливия вид на каменните домове чрез използване на дърво, датират от 16-ти век. Да, тогава не са разполагали с машини, позволяващи перфектна обработка на дървените трупи. Ръчният труд бил тежък, бавен и изморителен.
Макар и не с перфектен вид, все пак покритият с дърво под бил за предпочитане. Наковани с пирони дървени парчета покривали пространството и те се считат за начало на паркетната история. Следват векове на промени, трансформации, усъвършенстване, подобряване на технологиите за изработка, монтаж и обработка.
Фактът, че паркетът е устоял на изпитанията на времето, говори много. Макар днес целият процес по изработката му да е автоматизиран, той все още си остава скъпа настилка. За да бъде качествен, той се нуждае от години съхнене на материала – дъб, орех, ясен.
Защо паркетът има своите почитатели и днес
Ето някои от неговите безспорни преимущества.
- Топлоизолационни свойства – естественият паркет задържа топлината в дома и създава атмосфера на спокойствие и уют.
- Надеждност и здравина – покриващ най-високите стандарти, този паркет ви гарантира десетилетия безпроблемна употреба.
- Стабилност – подреден качествено, той ще създаде подово покритие, напълно безшумно при движение.
- Прекрасна визия – няма как да видите под, покрит с паркет, и да не се възхитите от неговата красота. За тази цел обаче се изисква периодична грижа и поддръжка. Цикленето е част от тази поддръжка.
Как се цикли паркет
Когато се нареди паркетът, завършващият етап е цикленето. С негова помощ се постига идеално гладка повърхност. Полага се лак и след изсъхването му помещението може да се използва. Днес ще разгледаме случаите, когато паркетът е използван години наред и е дошъл моментът да бъде освежен.
Подготовка за циклене
За разлика от боядисването, при което можете да съберете всичко в средата на стаята, тук помещението трябва да се изпразни изцяло. Премахват се первазите по краищата, евентуално преминаващи кабели се повдигат и захващат за стените. Трябва да се уверите, че по пода няма никакви остри и стърчащи предмети, които биха попречили на процеса. Изчистете всички боклуци и забършете праха. Готови сте.
Какво е необходимо за циклене
Процесът не е нито бърз, нито лесен. Определено изисква умения и най-вече подходящи машини. За големите пространства се използват лентови и дискови шлифовъчни машини, а за оформяне на ъглите и близките до стените места – окрайчващи и ръчни машини.
Използват се шкури с различна едрина на зърното, като постепенно се преминава от едра към ситна шкура. Помещението се минава няколко пъти, като задължително се съобразява с посоката на полагане на паркета. Всичко това вече ви е подсказало, че вариантът да използвате услугите на фирма е за предпочитане.
Освежаващо циклене
При полагането на паркета се завършва с няколко слоя лак. Други предпочитат да използват безир. Трети, по незнайни причини, са боядисали паркета с боя. През годините тези манипулации вероятно са повтаряни многократно, което е довело до наслагване на доста пластове.
За да се отстрани това покритие, най-напред се минава с едра шкура под ъгъл от 45о. При второто минаване се използва по-ситна шкура, която отстранява остатъците и заглажда повърхността. Ако се налага се прави и трето, още по-фино заглаждане.
Имайки предвид, че дебелината на паркетните плочки е между 8 и 10 мм, то при циклене не бива да се отнема повече от 1 мм от нея. Машините, с които се работи днес, са безпрахови. Това означава, че в момента на изцикляне праха се засмуква и отвежда в специална торба, прикрепена към машината.
Ако някъде се забележи отворена фуга или друг дефект, може да се приготви смес от прах и смола, с която да се запълни това място. След изсъхване се заглажда и паркета е готов за лакиране.
Можете ли да изциклите паркета сами
Ако отворите форумите, със сигурност ще откриете въпроси от ентусиасти, които търсят съвети как да изциклят паркета сами. Всяко желание да се направи нещо със собствен труд и ръце трябва да бъде аплодирано. Този случай обаче сякаш не си заслужава усилията. Ето какво е нашето мнение по този въпрос.
Цени за услугата от фирма
В мрежата за секунди бихте могли да откриете ценоразпис за всякакъв вид циклене, при това от реномирани фирми. Ето няколко примера:
- За паркет с лаково покритие цената варира от 6 до 8 лв/м2. Ако покритието е от безир или боя, услугата струва между 10 и 15 лв/м2.
- Бихте могли да се възползвате и от предлагани пакетни цени. В тях освен циклене се включва и полагане на лак или маслено покритие. Фирмата си осигурява всички материали, които вие избирате от каталог.
- Циклене и две ръце лак ще ви струват 12 лв/м2, с три ръце лак – 16 лв/м2. Ако при цикленето се отстранява боя или безир, цената ще бъде между 15 и 24 лв/м2.
- В допълнение можете да се възползвате и от услуги като фугиране, поставяне на первази и други.
За стая с размери 5 м на 4 м, със старо лаково покритие, циклене и две ръце лак, вие ще трябва да заплатите 240 лв. Напълно разумна и достъпна цена, нали?
Циклене „Направи си сам“
Ако решите да се заемете с тази задача лично, трябва да разполагате с машините, които вече изброихме. Вторият вариант е да си закупите ръчни техни варианти. Най-евтиният лентов шлайф ще ви струва малко над 100 лв. Виброшлайф се продава за суми между 50 и 100 лв (евтините модели). Още толкова пригответе и за евтин ексцентър шлайф. Следва покупка на големи количества шкура от поне два размера, а накрая ви трябват и лак, разтворител, четки.
Работата с ръчен лентов шлайф при циклене на паркет е доста рискова. Неговото предназначение е да отнема от материала, а това може да доведе до задълбаване в паркета.
Виброшлайфът от своя страна отнема твърде малко количество и следователно ще ви отнеме много време. В допълнение работата с него също не осигурява равномерно гладка повърхност.
Ексцентър шлайфът е добър избор, но средно качествена машина би ви струвала около 300 лв. В крайна сметка още с покупката на такъв шлайф вие ще сте изхарчили повече пари, а тепърва ви чака и много работа.
Сами преценете дали всичко това си заслужава усилията. Но ако все още държите да свършите всичко сами, остава да ви поздравим за ентусиазма и да ви пожелаем успех.