БЕТОН ЗА ИЗЛИВАНЕ НА ОСНОВИ
Повече от 4000 години бетонът се използва като строителен материал. Претърпял е много промени в състава, а днес разполагаме с огромно разнообразие от видове бетон. В съвременното строителство се използват както познатите конвенционални бетони, така и много специални бетонни смеси, които осигуряват надеждност и здравина при нестандартни структури и решения.
Какво представлява бетонът?
Това е втвърдена строителна смес от цимент, вода, пясък и трошен камък или чакъл. В някои случаи може да се добавят химични или минерални пълнители. Циментите се разделят на класове на якост – 32.5, 42.5, и 52.5. Също така биват нормално и бързо втвърдяващи се. Според изискванията на БДС бетоновата смес може да се забърква с питейна вода. Трябва обаче да се избягват води, съдържащи сулфати и хлориди, както и такива с рН по-ниско от 4. Добавъчни материали могат да бъдат речен пясък и чакъл, но в никакъв случай морски пясък.
Бетонът се класифицира според ред различни признаци
- Според едрината на добавъчния материал различаваме дребнозърнест, среднозърнест и едрозърнест бетон.
- Според обемната му плътност бетонът бива лек, олекотен, обикновен и тежък.
- Според якостта различаваме обикновен и високоякостен бетон.
- Според средата на приложение бетоните се делят на 4 основни групи:
- нормална въздушна среда, без допир с вода и атмосферни влияния
- под вода при положителни температури
- под въздействие на всякакви атмосферни условия
- подложени на мокрене и сушене
Други класификации на бетона
Бетонът може да се класифицира също по якост на натиск, на опън, на огъване, по студоустойчивост, водонепропускливост, плътност. Както виждате, това е сложна съвкупност от характеристики, които трябва да се съобразят с условията на приложение и експлоатация. Когато става въпрос за изливане на основи, трябва да се вземат предвид редица допълнителни фактори, като вид и състав на почвата, влажност, дълбочина на замръзване и др. Поради тази причина ви съветваме да се консултирате със строителен инженер с опит в тази област, който да ви препоръча най-доброто решение за конкретния случай. Трябва да имате предвид още, че ако не се излее навреме, бетонът губи своята пластичност. Това налага направата на сместта да стане, когато вече са готови арматурата и кофражът. Атмосферните условия също оказват влияние върху якостта на бетона – не трябва да е нито много горещо, нито много студено, да не духа вятър и да не вали дъжд.
За домашно приложение най-общо можем да разграничим следните видове бетони:
- Б7,5 – подложен бетон за малки основи и пътеки
- Б10 и Б15 – неармиран бетон за основи
- Б20 и Б30 – армиран бетон за плочи, колони и греди
И отново – за нещо толкова сериозно, като основи на постройка, ви съветваме да се доверите на компетентен професионален съвет.