Техника

Термопомпа или климатик – подробен анализ

Мнозина търсят най-ефективния вариант за поддържане на подходящa температурa в дома си. Климатизирането на помещенията е важно целогодишно, т.к. и охлаждането, и отоплението допринасят за приятната и комфортна обстановка в тях. Няма съмнение, че най-чистият и най-лесен за управление начин за контрол на температурата е базиран на електрозахранване. Тогава на дневен ред излиза въпросът – термопомпа или климатик?

Всеки от тези методи си има своите предимства и недостатъци, както и редица особености. При взимане на решение трябва да се имат предвид фактори като климатични условия, бюджет, очаквана възвращаемост, енергийна ефективност и много други. Ще се постараем да Ви помогнем при решаване на този казус.

Що е то термопомпа?

Устройството, посредством което се пренася топлина от едно място на друго, се нарича термопомпа. За целта тя се нуждае от минимално количество електроенергия, което я прави изключително ефективно решение както за отопление, така и за охлаждане.

Видове термопомпи

Една термопомпа може да извлече топлина от различни източници, което ни дава основание да разграничим три основни типа помпи:

  • Въздушни термопомпи – за своята работа те извличат топлина от въздуха.
  • Водни термопомпи – всички водоизточници (реки или подземни води) имат положителна температура. Това е достатъчно, за да може една термопомпа да улови тази топлина и да я използва ефективно.
  • Геотермални термопомпи – за да работят, тези помпи използват топлина от земята.

В домашни условия може да бъде използван всеки един от тези варианти, особено ако става въпрос за къща с двор. Най-често обаче се срещат въздушните термопомпи, защото предлагат доста широк кръг от възможности. Популярен избор е интегрирането им с климатик и изграждането на перфектна домашна климатична система.

Термопомпите са отлично решение за климатизация
Термопомпите са отлично решение за климатизация

Предимства и недостатъци на термопомпите

Както всеки друг уред и термопомпите имат своите плюсове и минуси.

Положителните страни са:

  • Висока ефективност на отопление и охлаждане
  • Възможност за целогодишно използване – за отопление през зимата и за охлаждане през лятото
  • Нисък въглероден отпечатък – използването на минимални количества електроенергия прави този тип уреди енергийно ефективни и екологични

Отрицателни страни на термопомпите:

  • Висока първоначална инвестиция
  • Някои модели не са достатъчно ефективни при много ниски температури
  • Въздушният тип термопомпи могат да имат повишено ниво на шум
Монтаж на термопомпа
Трудният монтаж на термопомпа се компенсира от удобство и уют

Климатик – какво представлява той?

Това устройство навлезе трайно в бита и ежедневието ни, предлагайки комфортна среда чрез затопляне или охлаждане. Климатикът също използва температурата на околната среда, но за нейното пренасяне използва компресор. С негова помощ въздухът циркулира между външното и вътрешното тяло на уреда.

Видове климатици

В зависимост от конструкцията, функционалността и инсталацията си, климатиците могат да бъдат разделени на няколко групи:

  • Инверторни климатици – масово използвани от много домакинства. Представляват комбинация от вътрешно и външно тяло, свързани с медни тръби и циркулиращ в тях фреон.
  • Мулти сплит система – удобен начин за климатизация на повече от едно помещения чрез използването на едно външно тяло и няколко вътрешни тела.
  • Таванни климатици – намират приложение в големи обществени сгради, магазини и учреждения. Монтират се в тавана, а топлият или студен въздух се вкарва в помещението чрез въздуховоди през вентилационни отвори.
Климатикът е популярен уред за контрол на температурата
Климатикът е популярен уред за контрол на температурата

Предимства и недостатъци на климатичните системи

Като цяло всяка от изброените системи има своите специфики, положителни и отрицателни страни. Ето някои от тях:

Плюсове:

  • Климатиците са компактни уреди, които се монтират лесно и бързо
  • Дори при неблагоприятно разположение на фасадата на помещенията има удобно решение за тяхното климатизиране
  • Позволяват отлична климатизация на огромни въздушни обеми и голям брой помещения

Минуси:

  • Монтажът изисква пробиване на стени
  • В някои ситуации монтажът може да е сложен
  • Инвестицията на средства е значителна, когато говорим за мулти сплит и таванни системи
  • Някои модели консумират значително количество електроенергия
Използване на климатик
Използването на климатик е лесно и удобно

Избор на уред за климатизация

Както вече стана въпрос, климатизацията с термопомпа, климатик или комбинация от тях са възможни варианти.

Принцип на работа на климатика

И при двата уреда принципа на работа е един и същ – извличане и пренасяне на топлина.

  • В режим на охлаждане вътрешното тяло на климатика извежда топлия въздух от помещението през топлообменника. Фреонът в изпарителя я поема и преминава от течно в газообразно състояние. преминава през кондензатора във външното тяло. Хладилният агент отдава топлината си на околната среда и преминава отново в течно състояние. Въздухът се охлажда и се връща обратно в помещението, а цикълът започва отначало.
  • В режим на затопляне термодинамичният цикъл е същият, но посоката му е обърната. Това се постига посредством вентил, който променя посоката на циркулация на фреона. В резултат уловената от външната среда топлина се пренася в помещението, повишавайки неговата температура.
Режими на затопляне и охлаждане при климатик
Режими на затопляне и охлаждане при климатик

Принцип на работа на термопомпата

В този случай преносът на топлина се осъществява посредством промяна в налягането и температурата на хладилния агент. Типа на помпата зависи от източника, използван за извличане на топлина.

  • Въздух / Въздух – основният източник на топлина тук е въздухът, като процесът може да е в посока от и към помещението. Ниските градуси понижават ефективността на този тип помпи. Ето защо те са подходящи за райони с умерени температури дори през зимния период.
  • Въздух / Вода – тук отново се използва топлина, извлечена от въздуха. Тя се подава към водна отоплителна система като например радиатори или подово. Това прави такава система ефективна при климатизиране на големи площи.
  • Вода / Вода – при този тип системи се извлича топлина от воден източник ( река, подземни води, кладенец и т.н. ). Това налага изграждането на воден сондаж или друг тип водна система, но резултатите са изключително добри.
  • Земя / Вода – използването на земята като естествен източник на топлина изисква значителна инвестиция в система от подземни тръби. Геотермалните термопомпи обаче могат да работят дори при екстремни температури.

Термопомпите осигуряват значителни икономии на енергия и целогодишен комфорт.

Схема на работа на термопомпа
Схема на работа на термопомпа

Сравнителен анализ

Можем да добием по-пълна представа за ефективността на климатиците и термопомпите, ако ги сравним по няколко показателя.

Коефициент на ефективност

Този коефициент показва колко единици топлина се произвеждат за единица електрическа енергия. По този показател термопомпите са значително по-ефективни от климатиците. Колкото по-ниска е температурата на околната среда, толкова по-зле се отразява това на климатиците.

Инвестиция

Първоначалната сума, необходима за закупуването на един климатик, може да варира между 1000 и 3000 лв. Относно термопомпата обаче тези граници са между 3000 и 10000 лв, а понякога и повече.

В дългосрочен план първоначалното вложение за покупка на термопомпа може да се изплати по-бързо от това за климатик. Това се дължи на по-ниските текущи разходи за електроенергия, особено при целогодишна работа на системата.

Кога да изберете климатик?

  • За отопление на малка жилищна площ
  • За райони с умерени температури
  • При липса на достатъчно средства

Кога да изберете термопомпа?

  • Ако имате дългосрочни планове за отопление с нисък разход и висока ефективност
  • Ако търсите екологично решение, базирано на възобновяеми енергийни източници
  • За обекти с голяма площ, включващи и подгряване на вода
  • За райони с неблагоприятни условия през зимните месеци
Изборът на тип климатизацията на дома
Изборът на правилен тип климатизацията на дома е важен

Когато сте се насочили към някой от двата варианта за климатизация, важно е да потърсите компетентно мнение от специалист в областта. При консултация с професионалисти те ще оценят конкретните нужди и условия на Вашия дом. След това ще имат готовност да излязат със становище, което да гарантира оптимална работа на избраното устройство и минимални разходи в бъдеще.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *