Техника

Енергийна независимост с фотоволтаична система за дома

Когато стане въпрос за домашна фотоволтаична система, всеки „експерт“ на битово ниво започва да излага аргументи. Едни са „За“, други твърдо „Против“. Трети изобщо не знаят за какво става въпрос, но са чули, че някой казал… Мненията са полярни, но това си има съвсем логично обяснение. Останете с нас и ще научите къде е разковничето на проблема.

Целта не е само редуциране на битовите сметки

Използването на слънчева енергия е един от начините, по който можем да се ангажираме с опазването на околната среда. Използването на Зелена енергия е залегнало и в много европейски стратегии, касаещи въпроса. В България бяха направени някои законови промени, които позволяват тези стратегии да се реализират легално и от отделните домакинства.

Процедурата по узаконяването на един такъв проект отнема около една година. След стартиране работата на централата, собственикът ѝ трябва да започне да плаща акциз върху произведената енергия и данък печалба от реализирани продажби.

Покрив с фотоволтаична система
Покрив със слънчеви панели

Как трябва да се процедира

Решите ли да изградите фотоволтаична система за вашия дом, задължително наемете консултантска фирма. Тя ще направи оглед на обекта, ще свали GPS-координати, ще обсъди с вас параметрите на бъдещата централа и ще ви изготви оферта за нейното изграждане.

Ако не желаете да отдавате енергия към ЕРП, трябва да ви бъде направен основен оглед на електроинсталацията от оторизирано лице на фирмата изпълнител. Ако искате да сте сигурни, че сте се обърнали към правилната фирма, попитайте ги как процедират в този случай. Коректен изпълнител никога не оценява инсталация само по документи, защото това крие огромни рискове. Освен това фирмата ще постави условие да достави лично всички необходими материали за проекта. Доверете ѝ се!

Монтиране на слънчеви панели от лицензирана фирма
Монтиране на слънчеви панели от лицензирана фирма

Действайки по този начин, фирмата ще се ангажира с проектиране, доставка и монтаж на системата. Ще подпишете договор и изпълнителят ще носи пълна отговорност за работата на отделните компоненти и на системата като цяло, както и за нейното гаранционно обслужване. Узаконяването на системата също ще е част от ангажимента, който изпълнителят е поел към вас.

Ето тук е тънкият момент, който поставя някои хора в позицията на отричащи. За да спестят пари, те вероятно са избрали погрешен подход. Закупуването на материали от търговец не им дава гаранция при некачествен монтаж. Да си монтират системата сами или ползвайки майстор „на черно“ е втората фатална грешка, която такива хора правят. Няма гаранция, няма поддръжка, не са изключени грешни преценки. Всеки спестен лев ще им излезе скъпо и прескъпо впоследствие. Особено, когато дойде моментът на узаконяването. Когато си допуснал поредица от фрапиращи грешки, няма как да очакваш перфектен резултат.

Реална ли е възвращаемостта на инвестицията?

Базирайки се на текущите ви разходи за електричество и консумираната реално електроенергия, фирмата изпълнител може да ви направи разчет на очакваната възвращаемост.

Трябва да имате предвид, че този тип системи не са вечни. Между 15-та и 17-та година производителността на панелите започва да пада. Максимум до 20-та година трябва да започнете поетапна смяна на отделните елементи. Това в прав текст означава, че ще се нуждаете от нови средства, които да вложите в централата на дома си. Разчетите ви трябва да са такива, че до настъпването на този момент вие да сте изплатили инвестицията си и да сте на печалба.

Енергия от фотоволтаична система
Енергия от фотоволтаична система

Една добра новина за всички, които са решили да вложат пари в едно такова начинание, е възможността да им бъдат отпуснати средства от държавата. Това ще се случи благодарение на Плана за възстановяване и устойчивост. В ход е процедура за кандидатстване за изграждане на фотоволтаични системи до 10kW с безвъзмездно финансиране до 15000 лв. за домакинство. По тази програма могат да се изграждат и инсталации за гореща вода, чието финансиране ще възлиза на 1960 лв. От възможността могат да се възползват всички български граждани, които отговарят на следните условия:

• Притежават жилището по постоянен адрес
• Кандидатът няма задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски
• Няма наличие на задължения за имота и той се намира в регулация
• На адреса на жилището няма регистрирани юридически лица
• Кандидатът използва неефективен източник на топлинна енергия – (печка, котел, камина и др.) и неефективен източник на топлинна енергия с твърдо гориво – дърва, въглища и др.

Всички нужни за кандидатстване документи можете да откриете на сайта на Министерство на енергетиката.

Кога си заслужава да инвестирате във фотоволтачна система

Заснемането на GPS-координатите на дома, за което споменахме в началото, не е случайно. От изключителна важност е в кой район на страната се намира домът ви. За да бъде ефективна системата, трябва да разчитате на достатъчно много слънчеви дни в годината. Как е ориентиран покривът на къщата и какъв тип е той е също важен фактор. Ако в близост има обекти, които засенчват жилището ви почти през целия ден, проектът е безсмислен за вас. Вариант, който бихте могли да обсъдите с фирма-изпълнител, е наземен монтаж, ако разполагате със слънчево дворно място.

Погледнато в глобален аспект, инвестирането във фотоволтаична централа е начинание, което ще намали вашия въглероден отпечатък. Отговорност на всеки жител на тази планета е да прави все повече в тази насока, за да има бъдеще за децата и внуците ни. Изкопаемите горива намаляват с всеки изминал ден, а освен това в атмосферата се изхвърлят тонове вредни вещества от тяхната преработка ежедневно. Именно с такава цел се стимулират финансово хората – пестенето на енергия е също част от тази глобална задача за човечеството. Дом, разчитащ на слънчевата енергия, би могъл да функционира на пълни обороти, напълно независимо.

Енергия с фотоволтаична система, с грижа за околната среда
Енергия, с грижа за околната среда

Единственият минус, който съществува при тези системи и все още се търси разумно решение за него, е рециклирането. В производството на слънчеви панели се влагат някои материали, които изискват правилно изхвърляне. Създадени са системи за тяхната преработка, но определено техните възможности трябва да се разширят.

За или против

Това, което стана ясно от всичко написано до тук е, че слънчевата енергия е бъдещето. Колкото по-рано овладеем начините за нейното безопасно и ефективно използване, толкова по-скоро ще решим и проблемите с опазването на природната среда. Да, трябва да се инвестират средства и все още е скъпо удоволствие, но не е задача без решение. Фактът, че по покривите на все повече частни домове (особено по черноморието) се виждат монтирани слънчеви панели, е достатъчно красноречив. Хората виждат ползите, осъзнават възможностите и се възползват от тях.