АрхитектураСтроителство

Удоволствие или разочарование е да живееш на последен етаж

Светът е шарен. И начинът, по който го възприемат различните хора, също е невероятно пъстър. Красивото за едни е грозно за други, правилното за теб е грешно за опонента ти, предимства или недостатъци се приемат по различен начин от хората. Така стоят нещата и с жилищата на последен етаж.

Нещата не винаги са еднозначни

Този проблем обикновено става тема на разговор, когато възникне необходимост от покупка на жилище. Последният етаж не е константна величина. От голямо значение е например населеното място, където се намира – малко, тихо градче или голям и шумен град. Старо или ново строителство е сградата, тухлен или панелен е градежът, колко висок е въпросният последен етаж – всички тези неща са от значение при обсъждането на покупка.

Отношението на хората по въпроса е доста субективно. Едни са доволни от избора си, други го приемат като наказание. Едни продават, други купуват. Но има някои основни неща, около които всички се обединяват. Да ги разгледаме.

Кои са ползите от това да закупите жилище на последния етаж?

  1. Цена

Парите често са проблем. Цените на имотите днес достигат безумни стойности, особено ако сте се насочили към столицата и някои от големите градове в страната. Понякога се налага да се направи компромис, за да може купувачът да се вмести в определен бюджет. Ако говорим за старо строителство, вероятно ще направите оглед на няколко равностойни по квадратура апартамента.

Разликата в цената на апартамент от средните етажи и такъв на последния, може да варира между 10 и 15 хиляди евро. Това звучи като добра сделка, и може наистина да е така. Просто калкулирайте евентуалните подобрения, които ще ви се наложи да направите и преценете дали сте на плюс. За тях ще поговорим по-нататък.

В много новостроящи се сгради обаче цената на апартаментите на последен етаж е по-висока. За всеки конкретен случай трябва да проверите какви точно са причините за това. Възможно е да ви се предоставя достъп до покривното пространство, да става въпрос за мезонет или друга екстра. Много вероятно е обаче единствената причина да е във височината и евентуално по-чистия въздух за дишане.

Апартамент на последния етаж
Апартамент на последния етаж

2. Тишина и чист въздух

Макар и сравнително относително, понятието „чист въздух“ е приложимо за високите етажи. Те се издигат доста над уличния смог и осигуряват по-здравословна среда. Ниските етажи често държат прозорците си затворени почти постоянно. Ако говорим за сгради на 7 и повече етажа трябва да признаем, че шумовият фон от улицата е значително намален. За много хора в големия град нощният трафик е огромен проблем и влошава качеството на съня им. Комбинирайки проблема с шумни съседи на горния етаж, плачещи и тичащи малки деца, купонджийски сбирки всеки ден – тогава наистина последният етаж е като спасителен пояс за такива хора.

Липсата на тишина е проблем за много хора
Липсата на тишина е проблем за много хора

3. Гледка

До високите етажи не достигат дървета, които да закриват изгледа от терасата или прозореца. Често дори гледате над останалите сгради, а не в прозорците на съседите. Това дава усещане за свобода и сякаш ви позволява да дишате с пълни гърди. Гледка към планината, морето или друго прекрасно местенце би могла да ви зарежда с енергия всеки ден.

Красива гледка към морето
Красива гледка към морето

4. Слънчево и светло

Когато в близост няма сгради, които да ограничават достъпа на светлина, определено жилището ще изглежда по-просторно и светло. Зимните месеци са доста потискащи и всеки слънчев лъч тогава носи наслада. Последните етажи със сигурност са добре огрени и доста по-топли през зимата. Това може да ви спести част от разходите за отопление.

Огрян от слънцето дом
Огрян от слънцето дом

5. Достъп на крадци

Човек никога не е напълно застрахован от такива набези, но последните етажи са по-безинтересни за крадците. Първо – нямат удобен достъп през прозорец или тераса. Второ – в случай на провал изходът е далече и трябва да се измине прекалено много път до него. Това увеличава риска от залавяне.

6. Ограничен трафик на етажната площадка

Когато живеете на последен етаж, единствените хора, които се качват там, са вашите съседи. Това гарантира повече тишина и по-чиста среда на общата жилищна част.

С това изчерпахме позитивите. Ред е на негативите.

  1. Покривът

Този проблем е най-честата причина, хората да не желаят жилище на последен етаж. Течащият покрив не е изключение, а по-скоро правило. Проблем е да се открие читава бригада, която да направи качествена изолация. Често е проблем и да се съберат пари от живущите, за да се започне ремонт. Процесът е муден, изнервящ и труден. През това време хората, обитаващи апартаментите под покрива, търпят постоянни течове, влага, мухъл. Жилището им не изглежда добре, но най-вече е нездравословно за обитаване.

Течащият покрив е голям проблем
Течащият покрив е голям проблем

2. Асансьор

Ако поради някаква причина сградата остане без асансьор, това може да се окаже огромен проблем. За възрастни и хора с двигателни проблеми ще е невъзможно да напуснат жилището. Ежедневно изкачване по стъпалата не е най-приятното преживяване, особено с багаж.

Изкачването на стъпалата е трудно за някои хора
Изкачването на стъпалата е трудно за някои хора

3. Евакуация

В случай на инцидент, налагащ спешна евакуация, за живеещите на горните етажи ще е една идея по-трудно да напуснат сградата.

4. Горещина

Летните месеци могат да са истинско изпитание за хората от последните етажи. Когато покривът се напече, температурата в жилището се вдига с няколко градуса. Това налага използването на климатици и съответно е допълнителен разход към бюджета.

5. Тераса

В някои от сградите терасата на последния етаж е напълно открита. Това води със себе си няколко важни проблема.

Възможно е да е по-тясна от тези на долните етажи


Сняг, дъжд, курешки – нищо не предпазва терасата от тях. Постоянното ѝ почистване може да ви дойде в повече. Решението е покриване. Дори най-простият вариант с покрив от винил е допълнителен разход.


Ако решите да усвоите терасата към кухнята или всекидневната, също трябва да се подготвите за по-големи разходи. Освен обичайните дограма и зидане, ще ви се наложи да изградите и таван, при това добре укрепен. Предвидете няколко хилядарки допълнително.

Покриване на тераса на последен етаж
Покриване на тераса на последен етаж

6. Шахта

Обикновено подпокривното пространство се превръща в обиталище на гълъби. Те цапат и разнасят болести, но създават и друг проблем. Поради някаква причина голямо количество птици попадат в шахтите, минаващи през мокрите помещения и не могат да излязат от там. Постоянното пърхане се чува в жилището и е особено дразнещо през нощта. Умрелите птици се разлагат в тези шахти, а това води до отделянето на ужасна миризма, проникваща в банята. За да се спасите от това, трябва да наемете хора, които да почистят шахтата и да я запечатат. Отново разходи.

Възможен ли е баланс, който да ви удовлетворява

Вече има над какво да помислите. Съзнаваме, че изборът не е лесен. Длъжни сме да споменем и още нещо обаче. Като цяло всички изброени плюсове и минуси пасват добре на високи жилищни сгради. Ако обаче говорим за кооперация на 3 или 4 етажа, картинката се променя. Много от плюсовете се изпаряват на момента – чистият въздух, шумът, дори опасността от кражба. Много вероятно е на такова място да няма и асансьор. Помислете си за всичкия багаж и мебели, които трябва да качите по стъпалата. А строителните материали за ремонта преди това? Решението е трудно, но не и невъзможно.