Енергоефективен дом – каква е тайната?
Енергийната ефективност отдавна е в центъра на вниманието на отговорните хора и институции в цял свят. Въпросът е от изключителна важност особено в Европа, където сезонното и климатично разнообразие влияе пряко върху енергийните разходи. По традиция България върви крачка назад от останалите страни по отношение на наложителните законодателни промени, сертификати за строителство, използване на материали с високи изолационни свойства и още много други мерки.
Оказва се, че ако собственик на жилищен имот иска да контролира енергийните си разходи, отговорността за това е изцяло в неговите ръце. Ето защо е важно да знаете какви са пътищата за постигане на добра енергийна ефективност и живот с визия за едно по-добро бъдеще.
Всеки пропуснат ден носи загуба
Според проучванията само за последните няколко години разходите на българските домакинства за покриване на енергийното им потребление са нараснали с около 60%. Ето защо е важно да не се губи време, а да се предприемат реални мерки за тяхното ограничаване.
Поставете си конкретна цел
Не всички имат еднакви възможности. Някои домакинства могат да си позволят сериозна инвестиция, други се спират на временни решения, трети не предприемат нищо. Голямата инвестиция води до по-добри резултати и възвръщаемост. Добре преценено и балансирано, една малко финансово вложение обаче също е движение в правилната посока.
Изчисляване топлинния баланс на дома и правилното разпределение на енергията през годината е едно добро начало. Те ще определят и поредицата от стъпки, които трябва да предприемете, за да постигнете отлични резултати. Тук влизат мерки като произвеждане на енергия от собствени фотоволтаични системи, свеждане до минимум на загубите от пренос на топлинна енергия, ефективна вентилация и т.н.
Осъществете всичко това на практика
Възможни са два варианта, които определят и съответно различен подход за решаване на проблема.
Започвате изграждане на нов дом
- Много е важно да поставите основите на вашия енергоефективен дом още в проекта. Съобразете го с климатичните особености на района, в който живеете, изберете най-добрите за случая материали, използвайте разумно природните ресурси.
- Качествената изолация е сред най-важните стъпки, и не говорим само за стените. Според изчисленията загубата на топлина през тях е почти 40%, но около 25% са тези през покривната структура, както и известна част през плочата на фундамента – около 10%. Определянето на температурни граници за жилищната ви среда ще насочи проектантите към точния избор на конкретни изолационни материали.
- Качествената дограма не е само марка и фирма с препоръки. Тук трябва да се вземат под внимание и фактори като топлинна пропускливост, достъп на слънчева светлина и топлина, загуби от стъклопакет, висококачествени уплътнения, брави и други детайли.
- Минимизирането на местата, през които традиционно се регистрират най-големи топлинни загуби, ще повиши общата температура на жилището. По този начин ще се сведат до нула и възможностите за поява на конденз, мухъл и влага в определени точки. За целта обаче е необходимо да бъде изградена качествена вентилационна система, осигуряваща нормална жизнена среда.
- Използването на материали с различен коефициент на топлопроводимост може да доведе до т.н. ефект на термо моста. В тези критични точки освен регистриране на загуби със сигурност ще бъдат установени негативни кондензационни прояви.
- И не на последно място – системата за отопление на жилищната площ може да ви направи енергийно независими или най-малкото ефективни в много голяма степен. Инвестирайте във фотоволтаици или термопомпи, а те ще ви се отблагодарят през годините занапред.
Живеете в старо жилище, което се нуждае от подобрения
- И тук въпросът с енергийната ефективност на първо място опира до качествената изолация. Когато помещенията са санирани, топлината в тях се задържа дълго, а самото затопляне е бързо. Ето защо е важно да започнете от там – изолирайте!
- Най-вероятно домът ви е снабден с дограма, но преди доста години. Макар да ви се струва ефективна, такава дограма трябва да бъде подложена на преоценка и евентуална подмяна. Материалите стареят, а и технологията на изработка на рамките и стъклопакета, монтажът и други важни подробности вече са в миналото.
- Покупката на нова дограма с по-добри изолационни характеристики ще намали вашите сметки. Ако нямате възможност да предприемете такава промяна, добре е да си поставите ролетни щори, които освен загубата на топлина ще намалят и шума във вашия дом.
- Топлият въздух в помещенията винаги се издига нагоре. Отлично решение е да поставите изолация на тавана, предотвратявайки загубите на генерирана топлина . Погрижете се и за покрива, както и за подпокривното пространство.
Прости правила за ефективно отопление, охлаждане и вентилация
С отговорен подход всяко домакинство може да съкрати значително разхода си на енергия. Просто се изисква контрол и постоянство от всеки член на семейството. Ето няколко конкретни примера.
Въведете централна система за контрол на отоплението
Тя е снабдена с таймер и термостат. Простичко, но ефективно ще си гарантирате, че в никое от помещенията не се разхищава топлинна енергия. И още нещо – намалете температурата в дома си с 1оС и ще спестите 6% от разхода си за газово отопление.
Не изключвайте постоянно отоплителните уреди
Дори през деня да няма никого в дома, уредите не бива да се спират. Намалете ги, за да поддържат приятна температура. Така при завръщането ви те бързо ще наваксат и ще затоплят помещенията, без излишен разход на енергия.
Не ограничавайте излъчването на топлина
Покриването на радиаторите с декоративни решетки, плътни завеси и други подобни ограничава свободното движение на топлина и води до загуби. В същото време е добре да се погрижите и да изолирате тръбните участъци, които преминават през неотоплени зони на вашето жилище.
Купувайте уреди от висок енергиен клас
Енергийният клас не е просто търговски трик. Той има действително влияние върху разхода на енергия на съответния уред. Не се колебайте да похарчите малко повече за покупка, защото със сигурност ще спестите от сметки.
Не живейте в парник
Да пестите от енергия не означава, че не трябва да отваряте прозорците в дома си. Най-правилната тактика за проветряване през зимата е с широко отваряне през 3-4 часа за няколко минути, а не с открехване за половин час. През лятото избягвайте да отваряте прозорците през деня, за да държите жегата отвън. Така ще можете да отворите през по-хладната нощ и ще се насладите на спокоен сън, без включен климатик.
Минимизирайте загубите на вода
Хигиената и ежедневното къпане са важни – не пестете от тях. Не дръжте обаче водата да тече, докато миете зъбите си. Използвайте различните зони за пускане на вода от тоалетното казанче, вместо да го изпразвате всеки път. Правете профилактика на бойлера веднъж годишно и ще забравите за котления камък и загубите от него при отопление. Използвайте душ с възможност за регулиране и аериране на водата.
Приготвяйте храна в адекватни количества
Не включвайте фурната, за да изпечете едно бутче например. Комбинирайте процеса с приготвянето на гарнитурата или на още едно ястие, което да хапнете на следващия ден. Дъното на съда за готвене винаги трябва да отговаря на размера на използвания котлон.
Купете си уреди-помощници
Инвестирайте в съдомиялна, в сушилня, в пералня с кратки програми, в енергоспестяващи крушки и лампи с датчици. Те ще се погрижат вашите сметки за ток и вода да намалеят значително.
Има много начини да спестите енергия, да се погрижите за природата и да дадете добър пример на вашите наследници. Това е правилният път и е крайно време всички ние да тръгнем по него.