Как се строи къща – 4 част
Документи и разрешителни за строеж на къща
В предишната статия за строеж на къща разгледахме всичко, касаещо избора и покупката на терен. Подготовката на пълния набор документи и разрешителни е втората важна стъпка от процеса по реализация на строежа. Ето през какво трябва да преминете.
Виза за проектиране на къща
Архитектът, с който сте избрали да работите по вашия бъдещ дом, се нуждае от скица на имота. По нея той ще изготви предложение за издаване на виза за проектиране. След получаването ѝ вече можете да започнете същинската работа по проекта.
Заснемане на терена
Свържете се с геодезист, който да направи цифров модел на вашата собственост. Той ще заснеме терена и ще определи неговите граници въз основа на документите ви.

Сондаж
Една стъпка, която мнозина се опитват да пропуснат, но която е от голямо значение за бъдещия строеж. Необходимо е специалист-геолог да вземе проби от терена, най-вече от мястото на бъдещата къща. Така ще сте наясно дали под пръстта има скалист пласт, дали има подпочвени води, какъв е типът на самата почва. Тази информация ще послужи на строителите да преценят дълбочината на основите, нужен ли е дренаж, какъв тип бетон да използват и т.н.
Предварителни договори
Трябва да си осигурите предварителни договори с доставчиците на електроенергия и вода в района. Те ще предвидят включването на вашия бъдеща към към тяхната мрежа и след получаване на разрешително за ползването му ще ви открият партида за плащане на тяхната услуга.
Проектант
За целта можете да се доверите на проектантска организация. На такива места работят доста хора, което е плюс по отношение на бързината, с която ще ви бъде изготвен проектът.
Набор от документи за издаване на разрешение за строеж
Ще ви се наложи да подготвите идеен проект за бъдещия строеж. Той трябва да включва вашето виждане за разпределението на пространството, брой етажи, брой и вид стаи, сервизни помещения, вид на отоплението, врати, дограми – с две думи вашата мечта на хартия.
Този идеен проект се обсъжда с избрания от вас архитект, който трябва да е запознат и с бюджетната рамка на начинанието. Ще бъдат направени изчисления, ще се обсъдят корекции и в крайна сметка ще ви се изготви оферта.
Много е важно да ви бъде представена детайлна разбивка на цените, за да можете да запазите контрол върху първоначално зададения бюджет. Одобрената от вас оферта служи за създаване на инвестиционен проект, с който се подава заявление за разрешение на строеж. То трябва да бъде комплектовано със следните документи:
• Нотариален акт за собственост на терена
• Виза за проектиране
• Оригинална скица, издадена от СГКК
• Инвестиционен проект в три екземпляра
• Предварителните договори с експлоатационните дружества
• За определени райони се изисква оценка за въздействие върху околната среда
• Оценка за съответствие, изготвен от надзорна фирма
• При наличие на специфики по строежа е необходимо да се представят и разрешителни за тяхното прилагане

И така, вече имате разрешително за строеж
Изискайте от проектанта да ви бъде изготвена количествена сметка за строителните дейности. В нея се включват данни за количествата и типа на строителните материали, които ще се вложат в сградата – бетон, арматура и т.н. Тази количествена сметка можете да представите на различни строителни фирми, които да ви предложат оферта за труд и цени за материали.
Тук е важно да уточним, че за строежи с разгърната площ над 100 м2 е задължително по закон да използвате услугите както на надзорна, така и на строителна фирма. Когато спрете избора си на конкретен изпълнител, можете да сключите договор с него. По този начин ще имате възможност да упражнявате контрол върху разходите и спазването на оферираните суми.
Документи, нужни за започване на същинската строителна работа
По време на строителния процес ще бъде упражняван контрол от надзорната фирма. За нея, а и за строителната фирма-изпълнител е важно да разполагат със следната документация:
- Договор с проектант
- Задание за проектиране
- Инвестиционен проект
• Идеен проект
• Технически проект
• Работен проект с чертежи за работа
Самият проект има основни части, по които изпълнителя се води в своята работа, а именно:
- Конструкции и архитектура – включва конструктивна и архитектурна част, интериор.
- Инсталации – електрическа, водопроводна, топлинна, вентилационна и т.н.
- Екстериор – хоризонтално и вертикално планиране.
- Разни – проект, паспорт, разрешително, застраховки и др.
Какво включва грубият строеж?
Първият етап от тази начална стъпка включва подготвителни дейности за същинския процес. Това са:
- почистване на терена от растителност
- доставка на контейнери за отпадъци
- изграждане на складови парцели
- монтиране на временни тоалетни
- фургон за ползване от строителната бригада
- поставяне на указателни табели и инструкции
- обособяване на места за товаро-разтоварни дейности
- други
Вторият етап включва изграждане на укрепващи съоръжения по изкопните работи. Полагане на подложен бетон, кофраж и начало на изграждане на носещия скелет – всичко това съобразено с изготвения за строежа проект.
По време на третия етап се изграждат обратните насипи, извършват се всички хидроизолационни и дренажни дейности. Полагат се тръбите за външна канализация и водопровод, зидария и хидроизолация на покривната конструкция. Задължителни са противоземетръсните шайби, колоните, коминните тела, шахтите, стълбищните конструкции (ако има такива).

Изключително важно!
Не бива да пропускаме да споменем, че изграждането на груб строеж в срок от 5 години, е задължително условие, за да не загубите издаденото ви разрешително за строеж. Завършването му се удостоверява с протокол и акт 14. Имате право на еднократно удължаване на срока, като се заплащат и съответните такси за това.
Ако това не се случи в срок от една година след изтичане на разрешителното, губите правото на строеж и цялата процедура по издаване на този документ трябва да започне отначало.
Време е да преминем към следващия етап – Виж тук ЧАСТ 5