Как се строи къща – 5 част
Довършителни дейности при строеж на къща
Най-важното е всички дейности по строежа на къща да са описани, оформени и сключени в отделен договор. Така ще имате възможност да действате гъвкаво според моментната ситуация. Могат да се случат много неща за времето, през което ще се работи по грубото строителство.
Може да не сте доволни от работата на бригадата и да не желаете тези хора да извършат довършителните дейности. Може цените да скочат много. Може да настъпи промяна във финансовото ви състояние и да отложите завършването на строежа. Може да решите да продавате изградения до акт 14 дом. Толкова много вероятности съществуват. Ето защо нашият съвет е – не се обвързвайте с договор за строеж до ключ!
Сключване на нов договор
Изготвянето на цялостна оферта преди стартиране на проекта крие сериозен риск от грешки или известни неточности в изчисленията. Вероятността от финансова щета за вас е голяма. След получаване на акт 14 поискайте нова, актуална оферта за довършване на строежа. Големият плюс тук е, че на този етап вече ще имате много ясна представа как се движат нещата ви във финансов план. Така ще имате шанса да внесете промени, които са изгодни за вас.
Довършителни работи
Довършителните дейности по строежа започват с полагане на инсталациите. Пускат се всички кабели за електрозахранване, разклонителни кутии, места за ключове и контакти, ел.табло. Полагат се ВиК тръбите за канал, топла и студена вода. Подово отопление, вентилационни отводи, места за монтаж на климатични системи – всичко това трябва да е напълно завършено.
Монтират се дограмата и топлоизолацията на сградата. След това идва ред на мазилка, замазка, боядисване, полагане на фаянс и облицовка, подови настилки. След приключването на този етап вашият бъдещ дом трябва да е готов за монтиране на врати и обзавеждане – монтаж на кухненско, душ кабина в банята, евентуално шкафове за вграждане.
Цялостното изграждане на интериора и вдъхването на живот на дома е най-приятната и вълнуваща част. В същото време не бива да забравяме и оформлението на откритото външно пространство.
Вертикална планировка
Подготовката на дворното пространство се извършва чрез насипване и заравняване, за да се постигне определено ниво. Следва полагане на настилка, според желанието на всеки собственик. Възможностите не са малко:
- шлайфан бетон
- полимерна настилка
- плочи или павета
- каменна посипка
- други
За да изглежда приветливо цялото пространство, трябва да се планират и изградят зелени площи, цветни лехи, алпинеуми, да се засадят храсти и дървета. Изборът на растителни видове трябва да се съобрази с терена, климата, възможността за поливане и други дребни детайли. Ако нямате нужният опит за това, доверете се на ландшафтен архитект.
Издаване на обекта с актове за всеки етап от строежа на къща
За да влезете в имота като законен собственик и ползвател, вие трябва да получите акт 16. Преди този заветен документ да финализира дългия процес, за всеки етап се издават отделни актове – 3, 7,12,14,15. Всички те, както и цялата проектна документация, се подготвят от надзорната фирма на вашия обект.
Използването на услугите на такава фирма е задължително по закон. Вие съответно сте в правото си да изисквате да ви се изготвят и предоставят всички необходими документи, съпътстващи строителната дейност. Освен това тази фирма има за задача да контролира цялостния процес на терен, да следи за спазване на сроковете, за качеството на влаганите материали и всичко, касаещо изпълнението на заложеното в проекта.
В крайна сметка добрият финален резултат се крепи на правилните начални избори – на проектант, на архитект, на изпълнител. Дори те да изискват малко по-голяма инвестиция, със сигурност си заслужава да я направите.