Строителство

Покривът тече – помогнете!

Един от основните мотиви хората да избягват апартаментите на последен етаж са течовете от покрива. От този проблем не са застраховани и собствениците на къщи. В тези две думи се крие толкова много! „Покривът тече“ означава разходи, нерви, неприятности, доста труд, вложено време и усилия.

Но ако все пак сте от губещата страна и течът е факт, важно е да знаете как да се справите с проблема по най-бързия и безболезнен начин. Ще се опитаме да ви помогнем.

Причини за поява на теч

Много и различни фактори могат да доведат до фаталния момент, в който забелязвате влажно петно на тавана.

Компрометиран покривен материал

Без значение с какво е покрит вашият покрив, винаги има риск материалът да се повреди. Спукана керемида, пропукване в мембранната защита, изгоряло уплътнение – всички те могат да са в основата на вашия проблем. Водата има свойството да си проправя път дори през микроскопични пукнатини. Поради тази причина може да бъде и доста трудно да откриете мястото на теча.

Много често мястото на проблема е около комина. Макар всичко да изглежда здраво на пръв поглед, възможно е замазката да се е пропукала. Над хоросана е важно да се положи ламаринена обшивка, която да подсигурява свръзката между комина и покрива.

Счупените керемиди са врата за течовете
Счупените керемиди са врата за течовете

Лоша хидроизолация

За съжаление се нароиха самозваните бригади от „майстори“, които се наемат да правят хидроизолация на покрив. За тях разстилането на битумни листи и нагряването им за залепване изчерпва целия процес. Ако такива специалисти са се трудили и по вашия покрив, течът не бива да ви учудва, а причината е повече от ясна.

Неправилна технология на работа

За да бъде резултатът от всяка дейност отличен, трябва да се спазва определена технология и последователност на процесите. Дребните пропуски могат да съсипят цялостното изпълнение. Недобре запечатан шев на хидроизолационната мембрана, малко застъпване на битумните листи, забит не на място пирон – вратички за потенциални проблеми.

Лошо изчислен покрив

Да се проектира покрив е също толкова важно, колкото да се изградят стабилни основи. Тази работа си има тънкости и определени изисквания. Неправилното изпълнение може да доведе до задържане на вода или сняг върху покрива. Това от своя страна ще стане причина течностите да се просмучат и да започнат неприятностите. Ето защо е много важно покривът да бъде проектиран и изпълнен качествено.

Конденз

Грешки при изпълнението на вентилационната система могат да доведат до задържане на влага. Тя ще кондензира от вътрешната страна на покривната конструкция и без съмнение много скоро ще създаде проблем.

Липса на поддръжка

Покривът трябва да бъде инспектиран ежегодно от собствениците. Проверка за нарушена цялост, запушвания, пропадания – всичко това може да бъде отстранено навреме. Редовното почистване на улуците е задължително. Всяка забавена реакция ще коства много по-големи разходи и главоболия.

Ежегодната поддръжка е много важна
Ежегодната поддръжка е много важна

Природни бедствия

Често природата показва силата и превъзходството си, а за хората остава да поправят щетите възможно най-скоро. Нямаме власт над ветровете и бурите, но след едно такова събитие трябва да се вземат незабавни мерки. Пълна проверка на пораженията и отстраняване на повредите в най-кратък срок – това е единственото решение.

Действия при поява на теч

Веднъж появил се, течът изисква сериозна намеса, за да бъде отстранен дългосрочно. В някои случаи мерките включват дори нова покривна конструкция. Това се налага когато очевидно са нарушени правилата за изграждане на покрив. Всяко друго решение в такава ситуация ще е временно и само ще увеличи щетите по интериора и разходите за ремонт.

Течът може да предизвика много неприятности
Течът може да предизвика много неприятности

Важни правила при изграждане на покрив

Много е важно дъждовната вода да се отича бързо от покрива, а снегът да не се задържа дълго. За целта се строи с определен наклон, който зависи от много фактори.

  1. Географско разположение на дома

Тук се взимат под внимание честотата и обилността на валежите от дъжд и сняг в района, както и посоките, в които е ориентиран строежът. Това не е приумица, а важна превантивна мярка. Там, където духат силни ветрове, не е препоръчително да се строят покриви с голям наклон. Те ще бъдат подложени на силен натиск и може да покажат дефекти много скоро.

Дъждовните райони изискват повишено внимание
Дъждовните райони изискват повишено внимание

2. Вид на покривния материал

Предвид материала, с който се изпълнява покрива, се определя и неговия наклон. При специфични условия може да се използва и обратната зависимост – да се прецени типа на материала в съответствие с наклона. Във всички случаи е важно отичането да става бързо и безпроблемно.

За традиционен покрив от керамични керемиди например наклонът трябва да се движи в границите 22-60о. Ако изберете вариант до 45о ще избегнете допълнителната фиксация на керемидата с винт или пирон. За по-голям наклон всяка трета керемида ще изисква такъв тип укрепване.

По подобен начин стоят нещата с битумни или метални керемиди, ламаринени листи, етернитови плоскости и т.н. Всяко покритие има специфики, които трябва да се спазват.

3. Разходи

За да не се окажете изненадани, трябва да знаете, че различните наклони изискват и различно капиталовложение. По-големият наклон води и до по-високи разходи за изработка. Ако сумата за плосък покрив е една, за покрив под 45о тя ще е с 60% повече, а за покрив с наклон 60о разходите ще скочат с до 200%.

Видове хидроизолации

Каквото и покритие да сте избрали, качествената хидроизолация е тази, която има основно значение. Проникването на влага може да доведе до поражения, които трайно да увредят дома и дори здравето на собствениците.

  • Хидроизолация на течна основа

Голямото предимство при нея е възможността за свиване и разширяване, без това да се отрази на негативно на цялостното покритие. Липсват фуги, през които е възможно да протече. От решаващо значение е дебелината, която определя и цялостната здравина на покритието. Задължително основата се подготвя с грунд, за да бъде изпълнението с нужното качество.

  • Битумна хидроизолация

Този тип хидроизолация представлява асфалтови или каучукови листи, с които се застила покривът. На местата, където листите се застъпват се поставя лепило и се обработва с горелка. Така слоевете се разтапят, залепвайки един към друг. Сравнително ниската цена прави тази хидроизолация доста предпочитана. Трябва да знаете обаче, че има варианти с по-добра издръжливост.

Полагане на различни видове хидроизолация
Полагане на различни видове хидроизолация

Полезни съвети

  1. Винаги купувайте качествени материали. Целият процес по поставяне на хидроизолация и покривно покритие е твърде сложен и трудоемък, за да си позволите да го правите през няколко години.
  2. Не пестете сили при подготовка на основата. Почистете качествено, за да имате и качествено положена хидроизолация.
  3. Винаги слагайте грунд, преди да започнете основното нанасяне. Той ще ви осигури нужното сцепление и ще повиши устойчивостта на механични въздействия.
  4. Полагайте хидроизолация върху идеално суха основа. В противен случай винаги ще се намери поне един участък, който не е прилепнал добре.
  5. Осигурете си подходящи инструменти за работа. След всички пари, които ще вложите за материали ще бъде жалко, ако ги съсипете с неправилно подбран инструмент.
  6. Припокривайте отделните парчета хидроизолация с поне 10-15 см. Спестените пари няма да са много, ако застъпвате на 2 см, но пък може да ви излезе скъпо съвсем скоро.
  7. Имате ли възможност, положете два пласта хидроизолация под 90о. Така намалявате драстично вероятността от протичане.
  8. Направете завършваща защитна замазка, за да си гарантирате дългогодишна безпроблемна употреба.
  9. Винаги използвайте услугите на хора, които разбират какво правят.