Строителство

MDF ИЛИ ПДЧ – КАКВО ДА ИЗБЕРЕМ

На всеки от нас се е случвало да търси някаква мебел за дома си. В описанието на етикета има всякакъв вид информация, включително и от какъв материал е произведена тази мебел. В голяма част от случаите това е ПДЧ или MDF. Какво обаче означават тези съкращения? Каква е разликата между тях и кое е по-добре да предпочетем? За да си отговорим на тези въпроси, първо трябва да се запознаем с характеристиките на тези материали.

Какво е MDF?

MDF е съкращение от английското наименование Medium Density Fibreboard. Това е дървеновлакнест материал, предлаган на листи. Плоскостите се произвеждат посредством сухо пресоване на дребни дървени частици при висока температура и налягане. Самите частици след раздробяване се смесват със смоли и свързващи вещества. Крайният продукт се характеризира със здравина и плътност. Тъй като в структурата му липсват характерните за естествената дървесина възли, то той се поддава по-лесно на обработка и рязане. Поради естеството си на производство, MDF плоскостите са устойчиви към развитие на микроорганизми и гъбички, което го прави безопасен материал с широко приложение. Използва се преди всичко за мебелни фасади, стенни панели, кухненски плотове, интериорни врати и входни врати. Ако трябва да се използват винтове за монтирането му, препоръчително е предварително да се направят отвори за тях. В противен случай е много вероятно плочата да се разцепи. Употребата на гвоздеи не е препоръчително – те не се задържат добре в този материал. В последните години бяха разработени и гъвкави MDF плоскости. Това позволява лесното им оформяне и фиксиране в дъгообразни форми.

mdf плоскости

Какво е ПДЧ?

ПДЧ е съкратеното наименование за плоча от дървесни частици, които са смлени и слепени със специална смола. Обикновено този вид плоскости са трислойни. Външните два слоя са тънки, но са изработени от фини и плътно пресовани частици. Те осигуряват издържливост на материала. Вътрешният слой е с по-малка плътност, с което се постига по-ниска цена. Плоскостите могат да се изработват в най-различни цветове и имитации на фурнир. Това в комбинация с ниската му цена го прави предпочитан материал за изработката на мебели. Различават се ламинирани, фурнировани и голи плоскости. Не се препоръчва приложението им за помещения с висока влажност. Препоръчват се за направа на корпусни мебели и ламиниран паркет, но не са подходящи за фина обработка. Най-използвани са за изработка на кухненски шкафове, трапезни комплекти, офис бюра и др.

пдч плоскост

Новост на пазара са влагоустойчивите ПДЧ плоскости, които обаче са внос от Китай и все още няма достатъчно отзиви за техните качества. Всеки потребител решава сам дали да вложи парите си в такава покупка.